WILCZYN par. pw. św. Urszuli

Wikariusz: ks. Zbigniew ILKOWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 10:00, 11:30, 17:00
Dni powszednie: 7:00, 18:00 (czas letni); 7:00, 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafię w Wilczynie erygowano w XIII wieku, wiadomo też, że kościół pw. św. Urszuli istniał już w 1348 roku. Obecna gotycka świątynia, murowana z cegły, wystawiona została w 1566 roku, a w XIX wieku przebudowana – wydłużono wtedy m.in. nawę. Kościół jest orientowany, kryty dwuspadowymi dachami, na kalenicy wznosi się wieżyczka na sygnaturkę. Jego korpus tworzy pojedyncza nawa z wielobocznie zamkniętym, niższym i węższym od niej prezbiterium, do którego od północy przylega zakrystia. Ściany starszej części świątyni są oszkarpowane, a w szczycie zachodnim umiejscowione zostały otynkowane blendy. Wnętrze nawy kryte jest stropem, prezbiterium posiada sklepienie siatkowe. Z wyposażenia kościoła uwagę zwracają trzy ołtarze: główny, późnorenesansowy z rzeźbami świętych Piotra i Pawła (XVII w.) i dwa boczne – barokowe. Cenna jest też gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z 1. połowy XV wieku oraz marmurowe epitafium Mikołaja Różyckiego z 1659 roku.

Święto patronalne:
św. Tekla, po 23.09