ZŁOTKÓW par. pw. Imienia NMP

Proboszcz: ks. Maciej PRZYGODZKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 9:00, 11:00, 15:00
Dni powszednie: 18:00 (kwiecień-wrzesień); 17:00 (październik-marzec)

Rys historyczny

Parafia w Złotkowie erygowana została na początku XIV wieku. W tym samym czasie powstał drewniany kościół i według legendy przeniesiono do niego obraz Matki Bożej, jednakże z tego okresu nie zachowały się żadne dokumenty. Wiadomo natomiast, że znajdujący się w złotkowskim kościele obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (jedna z rozpowszechnionych w Polsce kopii obrazu Matki Bożej Śnieżnej) pochodzi z ok. 1640 roku. W latach 1991-1996 świątynia została gruntownie odrestaurowana. W trakcie prac remontowych odkryto pierwotną polichromię, której przywrócono dawną świetność. Wśród wielu cennych zabytków, na szczególną uwagę zasługuje obraz olejny przedstawiający chrzest Chrystusa nad Jordanem, który najprawdopodobniej ozdabiał ołtarz główny w pierwszym, drewnianym kościele. Cenne są też pięknie rzeźbiona renesansowa ambona ozdobiona gotyckimi malowidłami z ok. 1600 roku oraz rokokowa chrzcielnica ze sceną chrztu Chrystusa z 1758 roku i pochodzące z 1900 roku stacje Drogi Krzyżowej. Najcenniejszy jest jednak, wspomniany już, słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanej „Złotkowską”. Wizerunek doznaje od wieków szczególnej czci wiernych za wstawiennictwo Matki Bożej. W 2005 roku, ze względu na kult składany Złotkowskiej Madonnie, ówczesny ordynariusz archidiecezji gnieźnieńskiej abp Henryk J. Muszyński ustanowił kościół pw. Imienia NMP Sanktuarium Matki Bożej Złotkowskiej.

Święto patronalne:
Imienia NMP, 12.09 (odpust w pierwszą niedzielę po 8.09)