BIECHOWO par. pw. Narodzenia NMP

Niedziele: 8:30, 11:00, 16:00, Gorzyce 9:45
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Historia kościoła sięga początków XI wieku. W końcu XVI wieku świątynia przeszła w ręce luteranów i do roku 1612 pozostała w ich władaniu, następnie zrujnowana, została zwrócona katolikom. Niestety, z powodu znacznych zniszczeń kościół trzeba było rozebrać i wybudować nowy. Na początku XVIII wieku ówczesny właściciel Biechowa Świętosław Smarzewski sprowadził księży filipinów i wystawił dla nich drewniany klasztor, a w 1725 roku rozpoczęło się wznoszenie nowej murowanej świątyni, która na skutek błędów konstrukcyjnych uległa zniszczeniu. W 1734 roku budowa rozpoczęła się od nowa, tym razem z fundacji kolejnego właściciela wsi – Franciszka Kowalewskiego, a zakończenie prac ma miejsce w 1765 roku. Obok świątyni wystawiono wówczas także nowy klasztor. Po pożarze w 1770 roku kościół wyremontowano, wzmocniono osłabione mury i obniżono grożące zawaleniem wieże. Od 1969 roku opiekę duszpasterską nad parafią i kościołem przejęli ojcowie paulini. Stojący do dzisiaj kościół wraz z klasztorem jest budowlą z tego okresu. Posiada styl architektoniczny późnobarokowy, trzynawowe halowe wnętrze z dwoma emporami i prezbiterium zamkniętym niższą, półkolistą apsydą. Na przedłużeniu naw bocznych znajdują się kaplice z lożami na piętrze, otwarte do prezbiterium i nawy niskimi arkadami. Świątynia może pomieścić 2800 wiernych. Wystrój wnętrza jest rokokowy, pochodzi z 2. poł. XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (MB Pocieszenia) z około 1460 roku – dzieło mistrza szkoły bizantyjsko-włoskiej, koronowany w 1976 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego koronami papieskimi. Do innych cennych zabytków należą: sześć barokowo-rokokowych ołtarzy bocznych, ambona i chrzcielnica z XVIII wieku, portret trumienny fundatora kościoła Franciszka Kowalewskiego. W świątyni znajduje się też wiele tablic pamiątkowych o charakterze patriotycznym. Kościół pw. Narodzenia NMP pełni funkcję Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W czasie stanu wojennego był miejscem spotkań i celem pielgrzymek środowisk opozycyjnych.

Święto patronalne:
Narodzenia NMP, pierwsza niedziela po 8 września