CZESZEWO n. Wartą par. pw. św. Mikołaja

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 9:30, 11:00

Rys historyczny

Pierwszy kościół został ufundowany i uposażony na przełomie XIII i XIV wieku przez Zarębów. Obecny drewniany kościół pochodzi z 1792 roku z fundacji ówczesnego właściciela wsi, wojewody poznańskiego i kasztelana krakowskiego Antoniego Jabłonowskiego, zbudowany został przez cieślę Johana Adama. Świątynia kryta jest gontem, posiada czworoboczną wieżyczkę na sygnaturkę zwieńczoną blaszanym hełmem. Prezbiterium jest węższe od nawy, z boku do prezbiterium przylega zakrystia, a oddziela je od nawy belka tęczowa z grupą pasyjną (XVI w.), na której widnieje napis: „Dom Pana, miejsce modlitwy jego ludu, zbudowany w grudniu 1792 roku”. Do wyposażenia kościoła należy ołtarz główny z gotycką rzeźbą Madonny z Dzieciątkiem z około 1440 roku, którą zasuwa XVII-wieczny obraz Matki Bożej, XVII-wieczne figury św. Wojciecha i św. Stanisława, uwagę zwraca też barokowy krucyfiks, polichromia, epitafium powstańca Juliusza Łuk-Łukaszewicza, poległego w bitwie pod Książem w 1848 roku. W otoczeniu świątyni znajduje się drewniana dzwonnica z końca XVIII wieku.

Święto patronalne:
św. Mikołaja, 6.12