GRABOWO KRÓLEWSKIE par. pw. NSPJ

Niedziele: 8:00, 11:30
Dni powszednie: 17:00

Rys historyczny

Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1406 roku. Obecny kościół ufundował i wystawił w latach 1925-1927 Witold Saryusz Wilkoszewski, ówczesny właściciel majątku w Grabowie. Na miejscu istniejącego drewnianego kościoła powstała nowa murowana świątynia, którą zaprojektował architekt Stanisław Mieczkowski. Konsekracji dokonał kard. August Hlond Prymas Polski. Kościół posiada okazałą bryłę w neobarokowym stylu, wzniesiony jest na rzucie krzyża, nad nawą wznosi się pokaźna kopuła zakończona wieżyczką na sygnaturkę. Polichromię wnętrza stworzył Henryk Jackowski, na sklepieniu prezbiterium zostało wyeksponowane niebo ze złotymi gwiazdami. Wanda Wilkoszewska, żona fundatora świątyni sfinansowała w 1926 roku piękny ołtarz główny z obrazem Najświętszego Serca Jezusa. Do najcenniejszych zabytków kościoła należą figury świętych: Józefa i Antoniego, które przeniesione zostały z poprzedniego, drewnianego kościoła oraz ołtarze boczne, chrzcielnica i ambona, które według przekazów historycznych do grabowskiej świątyni trafiły z innych kościołów. Uwagę zwraca też relikwiarz św. Jadwigi Śląskiej oraz św. Wojciecha, który ofiarowali mieszkańcy Grabowa Królewskiego i Krzywej Góry. Podczas okupacji hitlerowskiej jako jedyny w okolicy kościół mógł działać legalnie – odprawiano w nim nabożeństwa, udzielano rocznie setki chrztów, błogosławiono dziesiątki małżeństw i całe rzesze dzieci były przegotowywane do przyjęcia I Komunii Świętej.

Święto patronalne:
św. Jadwiga Śląska, 16.10