KOŁACZKOWO par. pw. św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 10:00, 11:30

Rys historyczny

Prawdopodobnie pierwszy kościół stał tu już w XIII wieku, spłonął pod koniec XVII lub na początku XVIII wieku. W 1713 roku właściciel Kołaczkowa Władysław z Wrzącej Zajączek pobudował na miejscu poprzedniej, spalonej świątyni nową, także drewnianą. Z czasem jednak kościół stał się za mały dla zwiększającej się liczby wiernych i dlatego w roku 1830 ówczesny dziedzic Kołaczkowa Józef Stablewski postanowił wybudować nową, tym razem murowaną świątynię, która służy wiernym po dzień dzisiejszy. Kościół wystawiony został w stylu klasycystycznym, prawdopodobnie według projektu architekta Piotra Aignera. W 1836 roku budowa stanęła w miejscu i dopiero w 1852 roku została ukończona z inicjatywy Gustawa hrabiego Dąbskiego, który w tamtych latach był dziedzicem majątku Kołaczkowo. Świątynia posiada zabytkowe wyposażenie z XVII i XVIII wieku, głównie w stylu rokokowym i klasycystycznym. Z poprzedniego kościoła drewnianego pochodzą dwa zabytkowe ołtarze boczne – jeden poświęcony jest Najświętszej Maryi Pannie, a drugi św. Annie.

Święto patronalne:
św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza, 28.10