NOWA WIEŚ KRÓLEWSKA par. pw. św. Andrzeja Ap.

Dekanat miłosławski

62-300 Września
Nowa Wieś Królewska

adres do korespondencji:
62‑306 Kołaczkowo
Grabowo Królewskie 40
e-mail: miloslaw3@archidiecezja.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Maciej PACANOWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 10:00
Dni powszednie: 16:00

Rys historyczny

Kościół należy do grupy najstarszych kościołów drewnianych w Wielkopolsce, wystawiony został pomiędzy 1550 a 1580 rokiem. W tym czasie królem Polski był Zygmunt August – ostatni z dynastii Jagiellonów i świątynia ta powstała z fundacji królewskiej, a sam król objął ją swym patronatem. Kościół wzniesiono w późnogotyckim stylu z drewna modrzewiowego, posiada konstrukcję zrębową, wejście od strony zachodniej i jednonawowe wnętrze. W przeszłości wielokrotnie był przebudowywany: przed 1658 rokiem powiększono nawę, przed 1737 dobudowano wieżę, boczną kruchtę i powiększono zakrystię, w późniejszych latach, w wyniku remontów nieco zatarte zostały architektoniczne cechy stylowe świątyni. Na ścianach pozostały fragmenty polichromii z drugiej połowy XVI wieku. Większość elementów wyposażenia pochodzi z ok. 1640 roku. Na ołtarzu głównym znajduje się rzeźba św. Anny, belkę tęczową zdobi Grupa Pasyjna.

Święto patronalne:
św. Andrzeja Ap., 30. 11