WINNA GÓRA par. pw. św. Michała Archanioła

Niedziele: 9:00, 11:00
Dni powszednie: 18.00, w poniedziałek 8.00

Rys historyczny

Pierwszy drewniany kościół wystawiony został prawdopodobnie przed 1305 rokiem. Obecną barokową świątynię wzniesiono w 1766 roku z fundacji bp. Teodora Czartoryskiego. W 1863 roku, staraniem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, do kościoła dobudowano sześcioboczną kaplicę grobową projektu Seweryna Mielżyńskiego, w której, w neoklasycznym grobowcu wzorowanym na rzymskim sarkofagu Scypiona Afrykańskiego, spoczywa gen. Henryk Dąbrowski – twórca Legionów Polskich we Włoszech. W roku 1912 świątynia została rozbudowana według projektu Stanisława Boreckiego – dostawiono wtedy duży transept i prezbiterium. W XVIII-wiecznym rokokowym ołtarzu głównym widnieje obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 2. połowy XVI wieku, w srebrnej sukience z połowy XVIII stulecia. W transepcie znajdują się dwa obrazy namalowane w latach 1810-1818 przez Jana Gładysza, na zamówienie gen. Henryka Dąbrowskiego: „Cud św. Kazimierza” i „Cud św. Kingi”. Z pozostałych zabytków uwagę zwraca XV-wieczna drewniana płaskorzeźba „Zwiastowanie”, a także obrazy: „Ukrzyżowanie”, „Koronacja NMP”, „św. Józef” oraz „Chrystus na krzyżu”.

Święto patronalne:
św. Michała Archanioła 29.09