KOSZUTY MAŁE par. pw. św. Bartłomieja

Niedziele: 11:00
Dni powszednie: 17.00, lipiec-sierpień 19.00

Rys historyczny

Świątynię wznieśli cystersi w 1720 roku z fundacji opata klasztoru lądzkiego Mikołaja Łukomskiego. W czasie II wojny światowej Niemcy rozebrali niemal cały kościół. W 1946 roku został on zrekonstruowany z oryginalnego materiału rozbiórkowego. Jest to budowla zrębowa, oszalowana, od strony północnej do prezbiterium przylega zakrystia, do nawy – kruchta, dachy kryte są blachą, a na kalenicy nawy znajduje się wieżyczka na sygnaturkę przykryta kopulastym hełmem z krzyżem w zwieńczeniu. Wnętrze kościoła jednonawowe z nieco węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, nakrywa je płaski strop. W ołtarzu głównym znajduje się najcenniejszy zabytek – kopia obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej z orłem na piersiach, który przybył do świątyni 17 lat po jej wybudowaniu, w 1737 roku. Wizerunek ten miał szczególne znaczenie dla Polaków w czasach okupacji hitlerowskiej, gdyż Niemcom bardzo przeszkadzał orzeł na piersiach Królowej Polski i dlatego całkowicie chcieli zniszczyć kościół. Jednak w ostatniej chwili dwie parafianki uratowały Koszucką Madonnę. Po wojnie trafiła z powrotem w godne miejsce do odbudowanej świątyni i otoczona została wielką czcią. Dziś znajduje się za zasuwą z wizerunkiem św. Izydora Oracza. Z innych zabytków na uwagę zasługują: obraz „Pieta” z końca XVI wieku, umieszczony w ołtarzu bocznym z klęczącą postacią fundatora świątyni. Na ścianie prezbiterium usytuowana jest gotycka rzeźba św. Małgorzaty z ok. 1480 roku oraz 100-letni obraz św. Stanisława Kostki.

Święto patronalne:
św. Bartłomiej, niedziela po 24.08