SŁUPCA par. pw. św. Wawrzyńca

Niedziele: : 8.00, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00
Dni powszednie: poniedziałek-piątek 7.00, 10.00, 18.00, sobota 7.00, 18.00

Rys historyczny

Parafię erygowano przed 1196 rokiem, a pierwotny drewniany kościół istniał zapewne już od początku jej funkcjonowania – był wzmiankowany w 1296 roku. Obecna, murowana z cegły w układzie polskim świątynia powstała z fundacji biskupa poznańskiego Andrzeja Bnińskiego w połowie XV wieku. Jako pierwsze wzniesiono prezbiterium, później wybudowano czteroprzęsłowy korpus nawowy. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany, w XVIII wieku nastąpiła jego barokizacja, jednak w latach 1949-1958 ponownie został regotyzowany. Na początku świątynia przykryta była stropem płaskim, z początkiem XVI wieku zastąpiono go sklepieniem gwieździstym. Fasada zachodnia i wschodnia ozdobiona jest barokowymi szczytami ujętymi spływami, z pilastrami i frontonami. Do wnętrza prowadzą uskokowe portale ostrołukowe. W ścianach prezbiterium zachowały się wysokie ostrołukowe wnęki – dawne szafy cechowe, w których przechowywano chorągwie, pieczęcie oraz ważne dokumenty. Pod prezbiterium znajduje się krypta grobowa – rzadko występująca w dawnych świątyniach właśnie w tym miejscu. Od południa do prezbiterium przylega zakrystia z początku XVI wieku. Wyposażenie wnętrza kościoła pochodzi z różnych okresów. Najstarszymi zabytkami są: gotycka chrzcielnica z XIV wieku, na belce tęczowej rzeźba Chrystusa ukrzyżowanego z ok. 1. ćw. wieku XV i stojąca obok figura Matki Bożej Bolesnej z około 1400 roku. Z XV wieku pochodzi gotycka kamienna chrzcielnica, na której widnieje nieczytelny napis. Z późniejszego okresu pochodzą: stojący od początku XVII wieku w prezbiterium późnorenesansowy tron bp. Andrzeja Opaleńskiego – właściciela miasta, przerobiony następnie na konfesjonał. Na drzwiach do zakrystii wisi osobliwa ciekawostka – łańcuch, którym wg tradycji miał być spętany generał Patkul. Cenne są też barokowe organy, w których zachował się pierwotny aparat brzmienia wraz z mechaniczną trakturą. Ich snycerka, rzeźba oraz układ napisu ANNO wraz z datą 171(?) zdradzają toruńskiego budowniczego organów – Mateusza Brandtnera, działającego w Prusach i Polsce w latach 1685-1734. Jest to jedyny zachowany przykład mechanizmu instrumentu i jego wnętrza wykonany przez warsztat tego organmistrza.

Święto patronalne:
św. Wawrzyniec, 10.08

Inne kościoły i kaplice:
kaplica przedpogrzebowa przy kościele parafialnym
kaplica przedpogrzebowa na cmentarzu parafialnym
kaplica w domu Sióstr Sercanek w domu parafialnym w Słupcy
kaplica półpubliczna w Szpitalu Powiatowym w Słupcy