BRUDZEWO par. pw. św. Marii Magdaleny

Proboszcz: ks. Piotr DOBRASZ

Porządek Mszy św.

Niedziele: 9:00, 11:00
Dni powszednie: Wielki Czwartek - wrzesień 18:00, październik - Wielka Środa 17:00

Rys historyczny

Początki istnienia parafii datuje się od 1400 roku. Obecna świątynia wzniesiona została w 1826 roku z fundacji Józefa Mikorskiego, ówczesnego właściciela wsi. Pod koniec XIX wieku kościół rozbudowano, powstała wtedy murowana neogotycka fasada zakończona kwadratową wieżyczką na sygnaturkę. W fasadzie znajdują się dwie figury świętych, a nad drzwiami wejściowymi drewniany baldachim kryty gontem. W dolnej części fasady widoczne są elementy kamiennego muru. Świątynia posiada konstrukcję zrębową, charakterystyczną dla średniowiecznych budowli sakralnych. Część prezbiterialna zwrócona jest na wschód (orientowana). Od północy do prezbiterium przylega zakrystia, do nawy zaś prostokątna kaplica zamknięta trójbocznie oraz od południa – kruchta. Jednonawowe wnętrze pokrywa strop płaski. W kościele znajdują się trzy barokowe ołtarze z XVII i XVIII wieku. Ołtarz główny upiększa drewniana rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, w typie Pięknych Madonn, z około 1420-1430 roku, pochodząca prawdopodobnie z czasów pierwszej świątyni brudzewskiej. W bocznej kaplicy umieszczony jest ołtarz z obrazem „Ukrzyżowanie” datowany na 2. połowę XVII wieku. Z innych zabytków uwagę zwracają: XVI-wieczny późnogotycki krucyfiks na belce tęczowej oraz gotycka chrzcielnica w kształcie kielicha z barokową pokrywą. W otoczeniu kościoła stoi drewniana dzwonnica z 1. połowy XIX wieku przykryta czterospadowym dachem z latarnią. Cały kompleks sakralny wpisany został w 1969 roku do rejestru zabytków.

Święto patronalne:
św. Maria Magdalena, 22.07