BARDO par. pw. św. Mikołaja

Niedziele: 9:00, 11:00
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Parafię Bardo wydzielono w XIII i XIV wieku poprzez odłączenie jej od parafii biechowskiej. Obecny kościół wzniesiono w 1783 roku z fundacji ówczesnego właściciela wsi Ignacego Suchorzewskiego. Świątynia posiada styl klasycystyczny, została konsekrowana w 1918 roku przez kard. Edmunda Dalbora. Wnętrze podzielone zostało na trzy nawy, strop podtrzymuje sześć potężnych filarów, za prezbiterium znajduje się kwadratowa zakrystia, dobudowana prawdopodobnie w XVIII wieku. Wyposażenie kościoła jest głównie barokowe. Ołtarz główny zdobi wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, w absydach umieszczone są rokokowe ołtarze boczne, w nich znajdują się XVIII-wieczne obrazy. W otoczeniu świątyni usytuowana jest figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, ufundowana w 1930 roku przez Franciszka Eustachego Hutten-Czapskiego oraz nagrobki – pozostałość po wcześniejszym cmentarzu przykościelnym.

Święto patronalne:
św. Mikołaj, 6.12