CZERNIEJEWO par. pw. św. Jana Chrzciciela

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Witold SADŁOWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 10:00, 11:30, 18:00; (lipiec-sierpień 20:00)

Rys historyczny

Parafię erygowano około 1262 roku, a pierwsza świątynia wystawiona była z drewna – pierwotną jej lokalizację (niedaleko pałacu) upamiętnia okolicznościowa murowana wieżyczka z tablicą (obelisk). Obecny murowany kościół w stylu gotyckim powstał około 1498 roku z fundacji biskupa poznańskiego Uriela Górki. Konsekracji świątyni dokonał w roku 1567 sufragan gnieźnieński ks. Stanisław Falęcki. Z upływającym czasem kościół ulegał powolnemu niszczeniu i na przełomie XVII i XVIII wieku ówczesny właściciel Czerniejewa Władysław Radomicki, sfinansował jego remont, a także wystawił nową wieżę zwieńczoną blaszanym hełmem. Niestety, po tej renowacji świątynia prawie całkowicie zatraciła swe pierwotne gotyckie cechy stylowe. Zakrystię i dwie boczne kaplice, nad którymi osadzono 2 wieże zwieńczone cebulowatymi hełmami dobudowano w 1904 roku, zaś boczna nawa powstała około roku 1920. Z dawnego wyposażenia zachowały się: drzwi do zakrystii (XVI w.) pochodzące z czasów budowy kościoła – umieszczono na nich herb rodowy Górków, dawnych właścicieli miasta, ołtarze i krucyfiksy z XVII i XVIII wieku, XVII-wieczna kadzielnica oraz figura Serca Jezusowego z XIX stulecia. W podziemiach znajdują się krypty ze szczątkami osób zasłużonych dla Czerniejewa, m.in w krypcie pod prezbiterium pochowano budowniczego czerniejewskiego pałacu Jana Lipskiego i jego rodzinę.

Święto patronalne:
św. Jan Chrzciciel, 24.06