NEKLA par. pw. św. Andrzeja Ap.

Dekanat wrzesiński I

62-330 Nekla
ul. Poznańska 36
e-mail: 1wrzesnia6@archidiecezja.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Wojciech SCHEJN
Wikariusz: ks. Waldemar KOBYLIŃSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00
Dni powszednie: 8:00, 17:00; (czas letni) 18:00

Rys historyczny

Parafię w Nekli erygowano prawdopodobnie już w XIV wieku. Wiadomo też, że na początku XVI wieku istniał tu kościół drewniany, o którym informacja umieszczona jest w urzędowym spisie ówczesnych probostw, jednak nieznana jest data jego zbudowania. W połowie XVIII wieku świątynia ta chyliła się ku upadkowi i została rozebrana. Kasztelan krzywiński Franciszek Odrowąż Wilkoński postanowił więc w roku 1749 wystawić nowy, także drewniany kościół, którego konsekracja odbyła się w 1752 roku. Obecna świątynia powstała z fundacji Teodora Żółtowskiego – wicemarszałka prowincjonalnego sejmu poznańskiego, według projektu cesarsko-królewskiego budowniczego Jana Łukomskiego z Frankfurtu. W 1899 roku sufragan diecezji poznańskiej bp Edward Likowski poświęcił kamień węgielny, a już 21 czerwca 1901 roku dokonał konsekracji nowego kościoła – budowa trwała więc niecałe dwa lata. Świątynia posiada styl neobizantyjski, nad nawą główną rozciąga się duża kopuła, wejście główne flankowane jest przez dwie wieże zwieńczone ośmiokątnymi hełmami. Na fasadzie widnieje rzeźba Władysława Marcinkowskiego, przedstawiająca Grupę Pasyjną. Wnętrze posiada barokowe wyposażenie, przeniesione w całości ze starego kościoła. Ołtarz główny zdobi XVIII-wiecznym obraz „Ofiarowanie”, po jego bokach figury czterech Ewangelistów. Ciekawe są też dwa ołtarze boczne: Matki Boskiej Różańcowej i św. Marii Magdaleny. W kaplicach bocznych ołtarze św. Anny i Najsłodszego Serca Jezusowego. Okna upiększają wspaniałe witraże figuralne, wykonane m.in. w królewskim zakładzie sztuki w Monachium. Podziemia kaplicy kolatorskiej kryją szczątki rodziny fundatora nekielskiego kościoła Teodora Żółtowskiego i jego rodziny. W czasie II wojny światowej władze okupacyjne zamknęły świątynię, urządzając w niej magazyn. W roku 1989 kościół przeszedł generalny remont, a od 2001 roku podziwiać można zewnętrzną iluminację świetlną, wydobywającą z mroków piękną bryłę świątyni.

Święto patronalne:
św. Andrzej Ap., 30.11