BIEGANOWO par. pw. Świętego Krzyża

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 11:30

Rys historyczny

Świątynia istniała tu już od około 1210 roku, a ufundował ją zasłużony ród Bieganowskich. Ów kościół zbudowany był z drewna i nosił wezwanie Wszystkich Świętych. Następna świątynia ufundowana została przed 1424 rokiem – była wielokrotnie odnawiana i odbudowywana po zniszczeniach. Kolejny nowy kościół zaczął wznosić około 1729 roku ówczesny dziedzic bieganowskich włości Franciszek Kowalski. Świątynia dobudowana została do wieży od strony wschodniej. W 1731 roku konsekrował ją biskup poznański Jan Tarło. Niestety, pod koniec XVIII wieku kościół znalazł się w ruinie i ówczesny proboszcz wraz z parafianami podjęli się trudu jego przebudowy – z zewnątrz został obmurowany, powstała nowa masywna wieża, w 1926 roku odnowiono wnętrze. Po zakończeniu II wojny światowej kościół był w opłakanym stanie i na domiar złego, w styczniu 1982 roku wybuchł pożar, który strawił niemal cały obiekt – ocalała tylko wieża. Szybko jednak, bo już w marcu 1982 roku, przy ofiarnej pomocy parafian podjęto działania na rzecz odbudowy kościoła – został wzniesiony na nowych fundamentach, wyremontowano też ocalałą wieżę. 25 czerwca 1984 roku Prymas Polski Józef Glemp dokonał uroczystego aktu konsekracji nowej świątyni.

Święto patronalne:
Podwyższenie Krzyża Świętego, 14.09