GOZDOWO par. pw. św. Filipa i Jakuba

Niedziele: 9:00, 11:00
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

W XII wieku Gozdowo i okoliczne włości należały do arcybiskupa gnieźnieńskiego, co przyczyniło się do zbudowania przez kapitułę gnieźnieńską we wsi pierwszego kościoła i powołania w 1136 roku parafii. Świątynię wzniesiono z drewna, nadając jej wezwanie świętych Apostołów Filipa i Jakuba, około roku 1684. W 1882 roku chylący się ku upadkowi kościół przeznaczono do rozbiórki, a na jego fundamentach wystawiono nowy, zachowany do dzisiaj, którego konsekracja odbyła się w 1914 roku. Jego projektantem był pruski architekt Friedrich August Stüler. Wnętrze świątyni zdobi polichromia wykonana w 1938 roku przez Józefa Piekarka. Zachowało się też kilka cennych zabytków z pierwotnego drewnianego kościoła, m.in. figury Symeona i Anny z XVIII wieku zdobiące obecnie ołtarz główny. Ocalała także XVIII-wieczna rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, pacyfikał oraz monstrancja. W roku jubileuszowym 2011, kiedy parafia obchodziła 650-lecie swego powstania, odbyło się wiele uroczystości, a kościół wzbogacił się o relikwie św. Jana Pawła II, które umieszczone zostały w nowym, zrekonstruowanym bocznym ołtarzu.

Święto patronalne:
św. Filip i Jakub, 6.05