TRĄBCZYN, par. pw. św. Stanisława BM

Niedziele: 8:00, 9:30, 11:30
Dni powszednie: 8:00 lub 18:00

Rys historyczny

Parafia powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Pierwsza drewniana świątynia pw. św. Marcina została ufundowana zapewne przez ówczesnych właścicieli wsi herbu Dryja. Obecny kościół wystawiono w stylu neogotyckim na początku XX wieku, jego konsekracja miała miejsce w 1909 roku. Jest to budynek murowany z cegły, posiada wysoką wieżę, dachy pokryte zostały blachą miedzianą na początku lat 90. XX wieku. W czasie II wojny światowej okupant zniszczył i zagrabił część wyposażenia kościoła. W latach 1987-1994 został przeprowadzony generalny remont świątyni. Neogotycki ołtarz główny zdobią rzeźby ukazujące sceny z życia i śmierci św. Stanisława Biskupa. W ołtarzach bocznych: Najświętsze Serce Pana Jezusa i słynący łaskami obraz Matki Bożej Szkaplerznej. W kruchcie kościoła wmurowana jest tablica upamiętniająca dawnych fundatorów i księży związanych z parafią, która powstała dla upamiętnienia 775. rocznicy powstania wsi (5 lipca 2015).

Święto patronalne:
św. Stanisława BM, 8.05