Ląd: inauguracja roku

W Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie n. Wartą zainaugurowano 26 września nowy rok akademicki. W uroczystości uczestniczyła seminaryjna wspólnota, przedstawiciele władz, zaproszeni goście oraz najbliżsi alumnów rozpoczynających formację.

Uroczystości zainaugurowała Msza św., podczas której homilię wygłosił ks. inspektor dr Marek Chmielewski SDB. Następnie w Sali Opackiej rozpoczęła się uroczystość inauguracyjna, którą otworzył rektor WSD ks. dr hab. Mariusz Chamarczuk SDB, który podkreślił, że jest to już 62. inauguracja w dziejach lądzkiego seminarium, a także 94 rok obecności salezjanów w Lądzie nad Wartą.

„Miniony rok był czasem wielu wyzwań, bo to przecież młodzi ludzie, którzy zapragnęli oddać swoje uzdolnienia, plany, siebie całych Panu Bogu, mieli okazję – do pierwszych weryfikacji tych decyzji – dojrzewać do powagi oraz głębi dokonanego wyboru. Swoją obecnością wnosili w mury tego starodawnego opactwa cały bagaż młodości ducha, kreatywności, spontaniczności, pogłębiając świadomość odpowiedzialności za miejsce, darowany czas, ludzi, wspólnotę, aby osiągać wysokie standardy życia duchowego i kulturalnego, wyznaczone przez naszych poprzedników na przestrzeni wieków” – mówił ks. Chamarczuk.

Przyznał również, że tegoroczna inauguracja roku akademickiego jest okazją do kolejnych refleksji nad poziomem studiów, obszarami współpracy i podnoszeniem kwalifikacji. „Aby wzrastać w mądrości, podejmowany przez nas wysiłek studiów filozoficznych formacji duchowej staramy się tak profilować, aby zmierzać do pogłębiania wiedzy. Studentom pierwszego roku życzę, aby to miejsce, ludzie i otoczenie wyzwalało cały drzemiący w was potencjał dobra, wrażliwości na otaczający świat i człowieka, szczególnie młodego, zagubionego, odrzuconego, ubogiego i poranionego, a może imigranta i uchodźcę nieposiadającego dachu nad głową” – dodał.

Wykład inauguracyjny „Odkryć na nowo prawdę o stworzeniu świata ex nihil. Refleksje na kanwie encykliki papieża Franciszka Laudator si” wygłosił ks. prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk SDB z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ważnym punktem spotkania było wręczenie Eugeniuszowi Ochowiakowi – znanemu słupeckiemu nauczycielowi języka niemieckiego, medalu „Salesiani Merentibus”.

Zgodnie z tradycją odbyło się ślubowanie alumnów I roku i immatrykulacja (akt przyjęcia w poczet studentów uczelni). Alumni i wszyscy uczestnicy inauguracyjnego spotkania odśpiewali radosne „Gaudeamus igitur”. Oprawę muzyczną Mszy św. oraz spotkania zapewnił nowy, młody chór seminaryjny pod batutą ks. Marcina Balawandera. Na lądzkich organach grał doświadczony instrumentalista ks. dr Maciej Szczepankiewicz.  W godzinach popołudniowych odbył się koncert inauguracyjny w kościele parafialnym w Lądzie „Przeboje klasyków wiedeńskich” w wykonaniu orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Macieja Żółkowskiego.

KR
Fot. K. Rybicka