Ląd: uratowane malowidło

Po kilkuletniej konserwacji, na swoje miejsce w krużgankach klasztoru w Lądzie, powrócił obraz Josepha Knechtela (1737 r.) „Powierzenie cystersów opiece Maryi”. Zniszczone w znacznym stopniu malowidło nie było eksponowane przez kilkadziesiąt lat.

Jak informuje ks. Mariusz Chamarczuk SDB, rektor WSD TS w Lądzie, po wielu latach oczekiwania obraz odzyskał formę zbliżoną do pierwotnej. Stało się tak dzięki inicjatywie i współpracy poprzedniego rektora ks. Ryszarda Sadowskiego SDB z kustoszem zabytku ks. prof. Januszem Nowińskim SDB oraz z Anną Czerwińską, uznanym konserwatorem i opiekunem lądzkich malowideł.

„Całemu zespołowi konserwatorskiemu, wszystkim osobom życzliwym i zainteresowanym troską o przywracanie świetności polskiemu dziedzictwu kulturowemu w Lądzie, także tym osobom, które przyczyniły się do uzyskania środków od Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz z zasobów budżetowych Wojewody Wielkopolskiego pozostających w dyspozycji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, składam wyrazy wdzięczności i podziękowania, a sympatyków naszego klasztoru zapraszam do zapoznania się z efektami przeprowadzonych prac konserwatorskich” – pisze ks. Mariusz Chamarczuk SDB.

Prace konserwatorskie trwały trzy lata. Obecnie eksponowane jest nad wejściem do kapitularza. Według opisu Anny Czerwińskiej dzieło powstało w 1737 roku na zamówienie opata Antoniego Mikołaja Łukomskiego jako jedno z 26 płócien dekorujących ściany krużganków opactwa cysterskiego klasztoru w Lądzie nad Wartą.  Cykl prezentujący dzieje i legendy oparte na historii zakonu cystersów był dziełem franciszkańskiego malarza z Poznania, Adama Swacha, który w 1714 i w 1716 roku namalował 20 płócien. Omawiane dzieło powstało dwadzieścia lat później i stanowiło uzupełnienie cyklu. Do dnia dzisiejszego zachowało się 20 obrazów.

Więcej nt. obrazu i przeprowadzonych prac konserwatorskich na TUTAJ

Fot. K. Beck, A. Czerwińska >> www.wsdts.pl

30 listopada 2016