Lednica ponownie online

„Chcemy dziś usłyszeć, co mówi Bóg do Kościoła, do młodych, do nas wszystkich” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak na rozpoczęcie jubileuszowego XXV spotkania młodych na Lednicy. Po raz drugi, z powodu pandemii, apel odbył się online.

„Piękne jest słowo, które nas w tym roku tutaj, na Lednickich Polach, prowadzi: Usłysz. Muszę przyznać, że gdy je po raz pierwszy usłyszałem, wydawało mi się, że chyba lepszym byłoby, dobrze znane nam wszystkim z Pisma świętego: Słuchaj! Shema Izrael! Słuchaj Izraelu! Po pewnym zastanowieniu jednak dotarło do mnie, że przecież już według hebrajskiego znaczenia sam czasownik słuchać, to nie znaczy tylko nadstawiać ucha na prawdę, to znaczy otworzyć na nią swoje serce i wprowadzać ją w życie. Nie dokonuje się to mocą wezwania czy na rozkaz, ale głęboką wewnętrzną zachętą do słuchania, a zatem: usłysz! Chcemy dziś usłyszeć, co mówi Bóg do Kościoła, do młodych, do nas wszystkich. Co mówi w ciszy naszego serca – a więc w naszym wnętrzu, w sumieniu, w tym – jak to pięknie podpowiadał kiedyś Sobór Watykański II – sanktuarium, w którym przebywamy sam na sam z Panem Bogiem. Co mówi w swoim Słowie, głoszonym nam przez wielkich zwiastunów Słowa, dziś wpatrujemy się w Jana Chrzciciela, tu, nad jeziorem lednickimi, wpatrujemy się w Jana znad Jordanu. Aby usłyszeć, trzeba bowiem przygotować swoje serce. Trzeba jak On, wyjść na pustynię, pozostawić hałas życia i jego zgiełk. Trzeba przygotować drogę do swojego serca Panu. Bo kogoż – powtórzymy za Ojcem Janem – mieliby, mielibyśmy słuchać? Jezusa! Kogoż mieliby, mielibyśmy wybrać! Jezusa Chrystusa!” – mówił rozpoczynając spotkanie abp Wojciech Polak.

powitanie Prymasa Polski

Patronem tegorocznego apelu był Jan Chrzciciel – mistrz ciszy i prorok prostoty. Organizatorzy przygotowali m.in. „Litanię wyjścia na pustynię”, czyli modlitwę inspirowaną postawą św. Jana Chrzciciela, którą zakończyło błogosławieństwo uszu wzorowane na obrzędzie Effatha, w którym biorą udział dorośli przygotowujący się do chrztu świętego. Odbyła się również modlitwa za Kościół, którą prowadzili: osoba świecka, siostra zakonna i kapłan. Przed Mszą św. odczytany został również „Manifest prostoty” jako odpowiedź na wezwanie św. Jana Chrzciciela do prostowania ścieżek Panu. Eucharystii przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosił bp Artur Ważny z Tarnowa.

Fot. Lednica2000, ks. J. Kapelak

5 czerwca 2021