Łekno: Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łeknie odbyły się w niedzielę 16 lipca uroczystości upamiętniające męczeństwo polskiej wsi. Dzień temu poświęcony ustanowiony został w 2017 roku i wyznaczony na 12 lipca. W Łeknie obchody rozpoczęła Msza św. w intencji mieszkańców wsi oraz działaczy ruchu ludowego.

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Marek Rerek, który przypomniał motywy ustanowienia dnia – rocznicę pacyfikacji Michniowa w czasie II wojny światowej i upamiętnienie mieszkańców wszystkich polskich wsi za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego.

„To była ofiara za umiłowanie przez nich Boga, ziemi, tradycji i języka. Oni byli zdolni oddać życie za te wartości. Obyśmy nie zmarnowali tego dziedzictwa, nie zhańbili krwi przelanej za nas” – mówił ks. Rerek wskazując na konieczność dawania świadectwa i przekazania tej spuścizny młodemu pokoleniu. „Dziś nie musimy narażać życia, nie musimy się lękać, że zostaniemy uwięzieni, tym bardziej mamy obowiązek pamiętać o naszej tożsamości. Jeśli nie będziemy wzorem dla młodego pokolenia, to czeka nas w przyszłości obojętność, bez wartości” – podkreślił kapłan.

Uroczystość uświetniła obecność licznych pocztów sztandarowych ludowców, organizacji rolniczych oraz strażaków. Po Mszy św. nastąpiła dalsza część obchodów, w czasie której otwarto m.in. wystawę malarstwa oraz wysłuchano wspomnień Sybiraka Wincentego Buczka.

A. Borczykowska
Fot. A. Borczykowska
16 lipca 2023