Łekno: Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbyły się 14 lipca w Łeknie, upamiętniając kolejną rocznicę pacyfikacji Michniowa w czasie II wojny światowej. Mszy św. w łekneńskim kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył proboszcz ks. Marek Rerek. Modlono się w intencji mieszkańców wsi oraz działaczy ruchu ludowego.

W liturgii uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, a odśpiewane wspólnie „Boże coś Polskę” podkreśliło wagę świętowanej uroczystości. Po Eucharystii uczestnicy przeszli na okolicznościowe spotkanie do sali widowiskowej w Łeknie.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ustanowiony został w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich heroiczne poświęcenie w czasie II wojny światowej. Ma on przypominać o patriotyzmie ludzi wsi, którzy pomagali oddziałom partyzanckim, walczyli w nich, a także nieśli pomoc osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i przesiedleniem. W trudnych wojennych latach mieszkańcy wsi wspomagali żołnierzy niezłomnych, zaopatrywali w żywność walczące oddziały i mieszkańców miast. Byli rozstrzeliwani, wyrzucani z domostw, pozbawiani dobytku, wywożeni do obozów koncentracyjnych, do sowieckich łagrów i na roboty.

Obchody w Łeknie zorganizowali: Zarząd Powiatowy, Zarząd Miejsko-Gminny Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wągrowcu oraz Towarzystwo im. Stanisława Mikołajczyka Oddział w Wągrowcu.

A. Borczykowska
Fot. A. Borczykowska

 

15 lipca 2024