Rozpoczęły się VI Letnie Prezentacje Organowe

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się w niedzielę 3 lipca VI Letnie Prezentacje Organowe im. Longina Kosińskiego. Koncerty potrwają do końca sierpnia. Wystąpi trzynastu młodych artystów.

Jak przypomniał przed koncertem inauguracyjnym Krystian Klej, dyrektor artystyczny festiwalu, do udziału w nim zapraszani są przede wszystkim młodzi muzycy – uczniowie i studenci szkół i akademii muzycznych w Gnieźnie, Poznaniu i Bydgoszczy. W lipcu i sierpniu, w każde niedzielne popołudnie, prezentować będą swoje umiejętności, dając publiczności możliwość delektowania się utworami zarówno znanych, jak i mniej popularnych kompozytorów. W czasie koncertu inauguracyjnego zabrzmiały dzieła Jana Sebastiana Bacha i belgijskiego kompozytora i organisty Césara Francka.

„Życzę, by prezentacje organowe były powodem dogłębnych przeżyć nie tylko estetycznych, ale i mistycznych, które będą prowadzić do odkrycia piękna, a piękno będzie prowadzić nas do Jego stwórcy, samego Boga” – mówił ks. kan. Jakub Dębiec, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego, który jest współorganizatorem festiwalu.

Koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę lipca i sierpnia o 14.00 w katedrze gnieźnieńskie. Wstęp jest wolny.

W ubiegłym roku Letnie Prezentacje Organowe otrzymały imię Longina Kosińskiego, długoletniego organisty tytularnego katedry gnieźnieńskiej i akompaniatora Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie. W dniu pierwszego koncertu 3 lipca minęła dokładnie 10. rocznica jego śmierci.

Longin Kosiński urodził się 30 stycznia 1936 r. w Kleszczówku na Suwalszczyźnie. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia we Wrzeszczu oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy. Pełnił funkcję organisty w kościele pw. Świętej Trójcy w Gdańsku (1960-1961), następnie w parafii jezuickiej w Gdańsku-Wrzeszczu (1961-1962), zastępując równocześnie organistę katedry w Oliwie. Od 1964 do 1972 r. był organistą katedralnym w Pelplinie, a później do 1974 r. dorywczo znów w kościele katedralnym w Oliwie. W 1974 r. na stałe osiadł w Gnieźnie i staraniem ks. Henryka Raitera, ówczesnego proboszcza katedry został zatrudniony w bazylice prymasowskiej, służąc Kościołowi gnieźnieńskiemu przez kolejne 31 lat. Od samego początku był także akompaniatorem Chóru Prymasowskiego. Wraz z innymi organistami akompaniował chórowi podczas pielgrzymek papieskich w Gnieźnie w 1979 roku i 1997 r. Longin Kosiński angażował się także w pracę pedagogiczną. Uczył w ogniskach muzycznych w Gniewie i Tczewie oraz w 16 filiach w terenie przyczyniając się do rozbudowy tych ośrodków oraz szerzenia kultury na wsi. Po przybyciu do Gniezna podjął również pracę w ognisku muzycznym, a od 1975 r. w Szkole Muzycznej. W latach 80. zaczął uczyć gry na organach w Studium Organistowskim przy Archidiecezjalnej Komisji Śpiewu i Muzyki Sakralnej w Gnieźnie, gdzie edukował przyszłych organistów do końca czerwca 2009 r. Zmarł 3 lipca 2012 roku.

B. Kruszyk KAI
Transmisje Media

 

3 lipca 2022