Licheń: dzień skupienia SWPK i Żywego Różańca

„Celem Kościoła jest ewangelizacja, misja, w którą wszyscy mamy się zaangażować i do której wszyscy zostaliśmy wezwani. Nie ma być podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania” – mówił 24 września w bazylice w Licheniu bp Radosław Orchowicz. Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył Mszy św. z udziałem ponad tysiąca pielgrzymów – uczestników dnia skupienia Żywego Różańca i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz zorganizowanego w Licheniu IV Kongresu Młodych Konsekrowanych.

„Nasza obecność na tej Mszy św. jest odkrywaniem bogactwa i różnorodności powołań. Jesteśmy razem, by odkrywać, uczyć się i budować jedność w różnorodności” – mówił w homilii bp Orchowicz powtarzając za papieżem Franciszkiem, że jesteśmy niczym elementy mozaiki – piękne pojedynczo, ale tylko razem tworzące obraz.

„Na tym polega tajemnica Kościoła. We współistnieniu różnic jest on znakiem i narzędziem do tego, do czego powołana jest cała ludzkość” – tłumaczył duchowny wskazując raz jeszcze na wszystkich zebranych i podkreślając, że jedni drugim są potrzebni, jedni na drugich mogą liczyć, jedni drugich podtrzymują i umacniają, dając impuls, aby trwać i się nie poddać.

„Z jednej strony wy konsekrowani macie zaplecze modlitewne Żywego Różańca i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, z drugiej strony, wy członkowie tych wspólnot, możecie tu dziś zobaczyć owoce swojej modlitwy” – zwrócił się do zgromadzonych biskup pomocniczy gnieźnieński.

Mówiąc o jedności w różnorodności nawiązał też do tematyki synodalnej przypominając, że celem Kościoła jest ewangelizacja, w którą wszyscy powinni się zaangażować, bo wszyscy zostali do tego powołani.

„Nie ma być podziału na duchownych, którzy są za to odpowiedzialni, którzy dysponują i kierują, i świeckich, którzy wypełniają zadania. Wszyscy mamy mieć swój udział w ewangelizacji, bo wszyscy jesteśmy wezwani do zaangażowania”- podkreślił bp Orchowicz powtarzając za papieżem Franciszkiem, że słowa „powołanie” nie należy rozumieć jedynie w sensie zawężającym, do „tych, którzy idą za Panem drogą szczególnej konsekracji”.

„Wszyscy jesteśmy powołani do uczestnictwa w misji Chrystusa” – powtórzył raz jeszcze bp Orchowicz podkreślając, że Bóg liczy na każdego i każdy może być iskrą, od której zapalać się będą inni, jak bł. Paulina Jarico, założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca i śp. ks. Jan Tadych, pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, które działa w archidiecezji gnieźnieńskiej.

„Trzeba jedynie odczytania tego Bożego wezwania i pójścia za nim. Wy jesteście kolejni w tej sztafecie” – mówił do zgromadzonych bp Orchowicz.

W dniu skupienia w licheńskim sanktuarium uczestniczyło ponad pół tysiąca członków Żywego Różańca i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej. Przed Mszą św. wysłuchali konferencji ks. dr. Piotra Kota, biblisty, rektora seminarium duchownego diecezji legnickiej i do niedawna przewodniczącego Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Dzień skupienia zakończyła modlitwa różańcowa w intencji kapłanów i nowych powołań kapłańskich i zakonnych w Kaplicy Trójcy Świętej. Świeckim towarzyszyli ich duszpasterze oraz moderatorzy diecezjalni Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich ks. Robert Nurski oraz Żywego Różańca ks. Tomasz Krawczyk. Obecny był także rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie i obecny przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych ks. Przemysław Kwiatkowski.

Wraz z pielgrzymami z archidiecezji gnieźnieńskiej modliło się ponad 600 osób z prawie 80 zgromadzeń zakonnych oraz 20 świeckich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń, którzy od 22 września uczestniczą w Licheniu w IV Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych.

B. Kruszyk KAI
Fot. ks. M. Bubacz, ks. P. Kowalski, J. Zacharek/Licheń
24 września 2022