Lisewo Kościelne: ku czci patronki i powstańców

Pod przewodnictwem abp. Jana Romeo Pawłowskiego z Rzymu odbyły się 22 lipca w Lisewie Kościelnym uroczystości odpustowe ku czci patronki św. Marii Magdaleny połączone z obchodami 100-lecia powstania Miejsca Pamięci Powstańców Wielkopolskich.

„Maria Magdalena uczy nas miłości opartej na sprawiedliwości” – mówił w homilii abp Pawłowski wskazując dalej na geniusz kobiety, który „najpełniej i najpiękniej realizuje się w służbie miłości”. Nawiązując do rocznicy podkreślił z kolei znaczenie upamiętniania i czci dla bohaterów narodowych zauważając, że ważne jest przy tym uczenie młodego pokolenia prawdziwego patriotyzmu.

Po Mszy św. przy pomniku Powstańców Wielkopolskich złożono wiązanki kwiatów. W mogile spoczywa siedmiu poległych za Ojczyznę. Pomnik-Mogiła powstał w 1922 roku dzięki zabiegom lokalnych środowisk. Podczas okupacji monument został zdewastowany przez Niemców, odbudowano go w późniejszych latach.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, Muzeum im.  Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, IPN, organizacji patriotycznych i wierni. Na zakończenie chór kameralny „Pro Arte” z Inowrocławia dał krótki koncert pieśni patriotycznych.

Fot. K. Pamuła
23 lipca 2022