Lisewo Kościelne: w podzięce za kanonizację

Parafianie i ministranci z Lisewa Kościelnego pielgrzymowali do miejsc bliskich św. Janowi Pawłowi II. Odwiedzili m.in.: Jasną Górę, Wadowice i Kraków. Modląc się w świątyniach, w których modlił się również Papież Polak, dziękowali za jego pontyfikat i kanonizację.

Pielgrzymka odbyła się w dniach 7-11 lipca. Pierwszym przystankiem była Jasna Góra. Wcześnie rano pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. łacińskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu, prosząc Matkę Bożą o wstawiennictwo i szczęśliwą drogę oraz dziękując za otrzymane łaski. Do Krakowa – głównego celu pątniczej wyprawy, dotarli tego samego dnia, nawiedzając kolejno synagogę na krakowskim Kazimierzu, kościół św. Katarzyny, kościół na Skałce, a wieczorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Kolejny dzień upłynął pod znakiem spotkania z cystersami w opactwie w Mogile. O życiu zakonników, charyzmacie i historii klasztoru opowiedział pielgrzymom o. Wincenty Zakrzewski – proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Mogile, pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej. Pątnicy modlili się także w kaplicy cudownego krzyża, a później udali się do Wieliczki, gdzie przebyli specjalny szlak pielgrzymkowy w kopalni soli i uczestniczyli w Mszy św. w tamtejszej kaplicy św. Jana. Kolejnego dnia po Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pojechali do benedyktynów do Tyńca, gdzie najmłodsi przeszli skrócony „kurs życia zakonnego”, a benedyktyn o. Jarosław w interesujący sposób przybliżył niektóre aspekty życia benedyktyńskiego. Z Tyńca pątnicy udali się do Wadowic, gdzie zwiedzili Muzeum Jana Pawła II otwarte w kwietniu tego roku w domu rodzinnym Karola Wojtyły. Modlili się także w wadowickiej bazylice, a na zakończenie dnia nawiedzili sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ostatni dzień pielgrzymki poświęcono zabytkom Krakowa, modlitwie w krakowskiej bazylice mariackiej oraz chwili zadumy w Oświęcimiu.

Fot. Arch. ks. G. Makowski

11 lipca 2014