Łódź w Gnieźnie
Pielgrzymi z archidiecezji łódzkiej wraz z pasterzem abp. Grzegorzem Rysiem i biskupami pomocniczymi modlili się 12 września w katedrze gnieźnieńskiej, u grobu i relikwii św. Wojciecha. Okazją był zbliżający się jubileusz 100-lecia ustanowienia archidiecezji łódzkiej, która – jak podkreślił Prymas – z Gniezna wyrosła i tu ma swoje duchowe korzenie.
Pielgrzymka archidiecezji łódzkiej jest pierwszą – mówił w powitaniu abp Polak – która od czasu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa tak licznie do Gniezna przybyła, co cieszy tym bardziej, że w tym roku doroczne kwietniowe uroczystości świętowojciechowe odbyły się bez udziału pielgrzymów. „Do źródeł przybywa się, by poczuć ożywczą świeżość. Tego wam Siostry i Bracia życzę, byście z tego wzgórza zabrali ożywczą świeżość wiary, umocnioną modlitwą przy grobie patrona Polski” – mówił abp Polak.
Wraz z pielgrzymami do Gniezna przybyli: łódzcy biskupi pomocniczy Ireneusz Pękalski i Marek Marczak, abp senior Władysław Ziółek oraz ordynariusz łódzki abp Grzegorz Ryś, który w konferencji wygłoszonej przed Eucharystią mówił o historycznych związkach archidiecezji łódzkiej i gnieźnieńskiej. Sięgając do współczesnych, ale i dawnych opracowań zreferował najdawniejsze dzieje miejsca, w którym obecnie duszpasterzuje, wyjaśniając, że blisko 74 istniejące do dziś parafie archidiecezji łódzkiej – w tym ta najstarsza – zostały erygowane przez arcybiskupów gnieźnieńskich.
Konferencja abp. Grzegorza Rysia
Transmisje Media
„I to jest bardzo ważny tytuł, dlaczego my tu dziś jesteśmy” – podkreślił abp Ryś, przypominając krótko sylwetki kilku najważniejszych dla historii Kościoła łódzkiego m.in.: abp. Wojciecha Jastęrzbca, abp. Jana Łaskiego, abp. Jarosława Bogorii Skotnickiego, abp. Mikołaja Trąby – pierwszego prymasa Polski.
„Oni uczą łączenia wiary chrześcijańskiej z umiłowaniem Ojczyzny. Oni nie uprawiali polityki w dzisiejszym rozumieniu, czyli polityki realnej. Dla nich bardzo ważna była jedność Polaków” – stwierdził metropolita łódzki podkreślając także ich zaangażowanie na forum Kościoła powszechnego, na polu kultury, nauki, ekumenizmu i dialogu, który w historii archidiecezji i samej Łodzi – miasta czterech kultur – miał i ma szczególne znaczenie.
„Te wszystkie tematy: wiara i patriotyzm, wiara i wiedza, Kościół polski, ale i Kościół powszechny, jedność, ekumenizm, własna tożsamość, ale i dialog. To są i dla nas ważne tematy. Ci arcybiskupi gnieźnieńscy mogliby nam wiele podpowiedzieć, co dziś możemy z nimi zrobić” – mówił abp Ryś.
Do tematu jedności nawiązał też w swojej homilii Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. dla łódzkich pielgrzymów. Już Jan Paweł II – przypomniał – właśnie tutaj, w Gnieźnie, napominał nas, że „obecny brak duchowej jedności wynika głównie z kryzysu naszej chrześcijańskiej samoświadomości”.
„Często rozumiemy ją jakby na opak, jedynie jako źródło identyfikacji, która ma nas tylko odróżniać i oddzielać od innych” – przyznał abp Polak. „Często – kontynuował – pozostaje ona jedynie we wzniosłych deklaracjach i podniosłych słowach wypowiadanych z takim pietyzmem i namaszczeniem, że nie ma w nich nic z tego, co ważne i prawdziwe, a co naprawdę weryfikuje się w codziennym zwyczajnym życiu”. „Często – stwierdził Prymas – nie mamy już sobie nic do powiedzenie, bo zwietrzała ona w nas jak sól, która – mówiąc słowami Chrystusa – nadaje się tylko do wyrzucenia i podeptania. Niekiedy zaowocuje jeszcze w obliczu rocznic, które świętujemy, ale wcale nie przekłada się na nasz trud powszedni”. „Czy wtedy się dziwić – pytał dalej abp Polak przywołując raz jeszcze Jana Pawła II – że rodzi się pokusa, aby w sercach budować mur? Mur wznoszony z lęku i agresji, braku zrozumienia dla ludzi o innym pochodzeniu i kolorze skóry, innych przekonaniach religijnych, egoizmu politycznego i gospodarczego, z osłabienia wrażliwości na wartość życia ludzkiego i godność każdego człowieka”.
Kontynuując wątek jedności Prymas przypomniał też, że prawdziwa jedność nie zasadza się jedynie na ludzkiej ugodzie czy umowie. Nie jest wynikiem wypracowanego konsensusu. Dla chrześcijan jedność jest owocem Ducha Świętego i On jest jej motorem.
Msza święta
Transmisje Media
Mszę św. koncelebrowali przybyli wraz z pielgrzymami biskupi i księża. Przed Eucharystią abp Grzegorz Ryś wraz z abp. Wojciechem Polakiem modlili się i zapalili świece przy grobach, także tych symbolicznych, wspomnianych arcybiskupów gnieźnieńskich związanych z archidiecezją łódzką. Modlili się również u relikwii św. Wojciecha, który – jak obaj przypomnieli – jest fundamentem całego Kościoła w Polsce. Ich cząstkę Prymas przekazał jednej z parafii oraz abp. Rysiowi.
W czasie pobytu w Gnieźnie pielgrzymi mieli okazję zwiedzić najstarsze i najważniejsze zabytki Wzgórza Lecha – podziemia katedry gnieźnieńskiej z reliktami dawnych świątyń, Drzwi Gnieźnieńskiej, skarbiec katedralny w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zjedli też obiad, którym ugościła ich archidiecezja gnieźnieńska.
B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski