Łopienno-Rogowo: Droga Światła

Mszą św. sprawowaną w kościele w Łopiennie pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza rozpoczęła się w wigilię Zesłania Ducha Świętego (18 maja) Droga Światła, która przeszła w nocy do kościoła w Rogowie, gdzie uczestnicy trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 90 osób z dekanatu rogowskiego, a także ze Żnina, Łopienna, Kłecka i Popowa Ignacewa.

W przeciwieństwie do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej odbywającej się w Wielkim Poście i polegającej na samotnym, nocnym przemierzaniu około 40 km z rozważaniem męki Pańskiej, Droga Światła jest wydarzeniem wspólnotowym, przebiegającym w atmosferze radości, ze śpiewem i wielbieniem Boga za dar zmartwychwstania Jego Syna o czym przypomniał w homilii bp Orchowicz. Podkreślając potrzebę tej wspólnotowości i jedności, ale także świadectwa wiary i miłości mówił o przemieniającej mocy Ducha Świętego, którego powinniśmy w naszym codziennym życiu jak najczęściej przyzywać.

„Pragniemy, aby miłość była w nas i pośród nas, aby świat żył miłością, aby się przemieniał, ale widzimy, że tak przecież nie jest. Dlatego, abyśmy się nie zniechęcili, byśmy nie poszli fałszywą drogą, wołamy: Duchu Święty przyjdź! Tylko On przychodzi z pomocą w naszej słabości, tylko On ma moc przemieniać ten świat i nasze serca, tylko On ma moc nas umacniać” – mówił bp Orchowicz podkreślając, że w tym działaniu Ducha Świętego potrzeba jednak naszej współpracy, potrzeba otwarcia serca i woli, by być jedno.

Mszę św. wspólnie z bp. Radosławem Orchowiczem celebrowali: ks. kan. Tomasz Głuszak, proboszcz parafii w Rogowie, ks. Robert Waszak, proboszcz parafii w Łopiennie oraz ks. Remigiusz Malewicz z Gniezna.

Po Eucharystii, przy świetle zapalonego paschału – symbolu drogi światła, który niesiono w otoczeniu płonących pochodni wraz z figurą Zmartwychwstałego Jezusa blisko 90-osobowa grupa pielgrzymów wyruszyła na szlak rozważając w drodze – przy 14 wyznaczonych stacjach – fragmenty Ewangelii o zmartwychwstaniu, poczynając od zdziwienia niewiast i uczniów odkrywających pusty grób, poprzez ukazywanie się Zmartwychwstałego Marii Magdalenie, uczniom idącym do Emaus, Tomaszowi w Wieczerniku, aż po danie uczniom misji w dniu Wniebowstąpienia, powierzenia Piotrowi pieczy nad Kościołem i Zesłania na Apostołów Ducha Świętego. Rozważaniom towarzyszył śpiew, modlitwa różańcowa oraz Litania do Ducha Świętego z prośbą o wylanie darów. Wraz z pielgrzymami ponad 15-kilometrową trasę przeszli ks. Tomasz Głuszak i kl. Eryk. W kościele w Rogowie, po północy, rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Drogę Światła zakończyło błogosławieństwo i agapa w domu parafialnym.

Droga Światła odbyła się po raz drugi. W ubiegłym roku ponad 60 osób przeszło ze światłem i modlitwą z Gościeszyna do Rogowa.

B. Kruszyk KAI
Fot. Magdalena Gabryszak, Michał Pomin