Września: Madonny Ziemi Wrzesińskiej

W Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbył się 19 maja wernisaż wystawy „Madonny Ziemi Wrzesińskiej” zorganizowany w ramach obchodów 122. rocznicy wybuchu Strajku Dzieci Wrzesińskich. Ekspozycja prezentuje wizerunki Madonn z czterdziestu czterech kościołów Ziemi Wrzesińskiej.

Wieczorne spotkanie zgromadziło ponad dwieście osób – samorządowców, przedstawicieli oświaty i kultury, a także duchownych związanych z parafiami ziemi wrzesińskiej. Ekspozycja, jaką mieli okazję zobaczyć jako pierwsi, to fotograficzno-dokumentalne kompendium ukazujące wszystkie Madonny z kościołów historycznej Ziemi Wrzesińskiej, a więc wykraczającej poza obecny powiat. W sumie to setki fotografii, mapek i opisów dotyczących maryjnych wizerunków z czterdziestu czterech kościołów. Wystawę, jak i wydany wraz z nią album przygotowali Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor wrzesińskiego muzeum im. Dzieci Wrzesińskich oraz muzealnik Krzysztof Marek Nowak. To ich kolejne wspólne dzieło obok m.in. filmów dokumentalnych.

„Chciałbym zadedykować tę wystawę dwóm osobom, których już nie ma wśród nas. To ksiądz kanonik doktor Kazimierz Głów oraz mój poprzednik w muzeum pan Janusz Lenartowicz. Tematyka tej wystawy była im bardzo bliska. Oni doskonale wiedzieli, że wizerunki Matki Bożej i wszystko, co z nimi związane to wielka wartość kulturowa naszego regionu i narodu” – powiedział Sebastian Mazurkiewicz.

„Praca nad tą wystawą i albumem była wielkim wyzwaniem organizacyjnym. Na początku nie zdawaliśmy sobie sprawy, jaki ogrom pracy przed nami. W ostatnim czasie zdarzało się, że po całym dniu w kościołach opuszczaliśmy muzeum o trzeciej nad ranem. Ale oczywiście było warto” – dodał Krzysztof Marek Nowak.

Wernisaż wystawy rozpoczął we wrzesińskim muzeum Noc Muzeów. W sobotę we Wrześni odbyły się obchody 122. rocznicy wybuchu Strajku Dzieci Wrzesińskich. Na grobach weteranów – uczestników strajku szkolnego w 1901 roku zapalono znicze.

B. Kruszyk za września.info
Fot. września.info, powiat wrzesińskim, Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich