Małżeństwa i rodziny na Jasnej Górze

„By polskie rodziny były bogate w miłość jak rodzina bł. Ulmów”. Na Jasnej Górze odbyła się 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin, podczas której rozpoczęła się ogólnopolska peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny po polskich diecezjach. W archidiecezji gnieźnieńskiej będą one obecne od 9 do 16 grudnia 2023.

Mszy św. sprawowanej w niedzielę 24 września na jasnogórskim szczycie przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił metropolita przemyski abp Adam Szal, który wskazał, że dobra rodzina to miejsce rzeczywistej wspólnoty, a istotną katechezą dla dzieci jest przykład rodziców, przykład opieki nie tylko nad nimi, ale też szacunku dla rodziców, teściów, dla tych, którzy przychodzą do naszych domów, troski o bliźnich potrzebujących pomocy. „To wielkie wyzwanie dla nas, temu wyzwaniu sprostali Ulmowie” – mówił abp Szal. Kreśląc życie codzienne rodziny z Markowej, przypomniał, że w bogatym księgozbiorze, jak na realia wiejskiej rodziny tamtych czasów, jedna z książek została opatrzona zdaniem „ratujcie dusze waszych dzieci”. – „To zdanie jest szczególnie aktualne dzisiaj” – zauważył abp Szal.

Podczas Eucharystii, której towarzyszyły relikwie bł. Rodziny Ulmów i kopia obrazu beatyfikacyjnego nowych błogosławionych, nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski. Rozpoczęła się również peregrynacja relikwii męczenników z Markowej po diecezjach. W archidiecezji gnieźnieńskiej będą one obecne od 9 do 16 grudnia tego roku.

Wśród pielgrzymów na Jasnej Górze modliły się również grupy z archidiecezji gnieźnieńskiej m.in. z parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Damasławku.

B. Kruszyk
Fot. FB parafia Damasławek