Matka Boża w Domu Księży Seniorów

W przeddzień Wigilii Obraz Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej przybył do Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów, gdzie pozostanie do 5 stycznia. Wspólnota zaprasza mieszkańców Gniezna i wszystkich chętnych do modlitwy przed Wizerunkiem w czasie nabożeństw i Mszy św., także w Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.

Kończący peregrynację po archidiecezji gnieźnieńskiej Wizerunek opuścił 23 grudnia Dom Pomocy Społecznej i wspólnotę sióstr elżbietanek w Łopiennie i ponownie przybył do Gniezna, gdzie nawiedza Archidiecezjalny Dom Księży Seniorów. Uroczyste powitanie z zawierzeniem Matce Bożej wszystkich kapłanów seniorów, sióstr elżbietanek i pracowników świeckich odbyło się przed południem pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza, który następnie przewodniczył Mszy świętej. W homilii przypomniał, że wielu księży seniorów pamięta pierwsze nawiedzenie, zainaugurowane przez bł. Stefana Wyszyńskiego, z którego rąk wielu z nich przyjęło też święcenia kapłańskie. Ogłaszając w 1957 roku tą pierwszą, historyczną już peregrynację Prymas Tysiąclecia mówił, że Obraz Nawiedzenia jest widomym znakiem łączności Polski katolickiej ze Stolicą Świętą przez Maryję Jasnogórską.

„Od tego czasu, przez minione 65 lat, Maryja w znaku Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia jest w drodze i dziś przychodzi do nas. Przychodzi do nas Matka, która nigdy się nie zatrzymuje, która nieustannie wychodzi do tych, których kocha, aby przynosić Chrystusa, przynosić miłość, przynosić moc i nadzieję” – mówił bp Orchowicz.

Biskup pomocniczy gnieźnieński wspominał też tego, który „wszystko postawił na Maryję”, a który patronuje dziś kaplicy w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów. Błogosławiony Stefan Wyszyński – mówił bp Orchowicz – zaszczepił w nas miłość do Jasnogórskiej Pani i uczył zawierzenia Jej matczynej trosce wszystkich naszych codziennych spraw, naszego dziś i jutro, naszych rodzin, parafii i całej Ojczyzny.

Akt zawierzenia wspólnoty Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów odczytał przed Mszą św. dyrektor domu ks. Karol Świderski. W uroczystości oprócz domowników uczestniczyły także siostry służebniczki, kilka osób świeckich oraz księża z Gniezna m.in. rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, które Obraz nawiedzi po opuszczeniu Domu Księży Seniorów.

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej w Domu Księży seniorów potrwa do 5 stycznia 2023. Matka Boża będzie obecna w kaplicy ADKS w czasie Świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok. W Jej obecności wspólnota księży seniorów dziękować będzie 4 stycznia za 25-lecie domu pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Dyrektor ADKS ks. Karol Świderski zaprasza mieszkańców Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej do wspólnej modlitwy przed Obrazem. Można to uczynić podczas wszystkich nabożeństw i Mszy św., których program podany jest na plakacie poniżej.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk