Matka Boża w PWSD

W czwartek 5 stycznia do wspólnoty Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie zawitała peregrynującą po archidiecezji gnieźnieńskiej kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Klerycy wraz z rektorem ks. kan. Przemysławem Kwiatkowskim i bp. Radosławem Orchowiczem przywitali ikonę przed gmachem seminaryjnym i w procesji udali się do seminaryjnej kaplicy pw. Zwiastowania.

Po uroczystym przywitaniu, w czasie którego została odśpiewana perykopa ewangelijna o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję, miała miejsce uroczysta Eucharystia, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Mszę świętą koncelebrowali obecni i byli przełożeni oraz księża profesorowie seminarium. W homilii bp Orchowicz wskazał, że Matka Boża przychodzi do wspólnoty, która jest niewielka, ale jest wspólnotą gorących serc. Zachęcił kleryków, by wzrastali w szkole Maryi. Dobrą okazją do tego jest tak wyjątkowa okazja, jak peregrynacja Cudownej Ikony. ,,Ale uświadamiamy sobie, że w codzienności, w zwyczajnych chwilach, w powszedniości, często weryfikuje się nasza wierność, weryfikuje się nasza tożsamość, weryfikuje się to, na ile weszliśmy w tę szkołę Maryi, na ile nauczyliśmy się od Niej zatrzymać i uczyć się Jezusa”- zaznaczył bo Orchowicz.  Wskazał również, że jako powołani – zarówno alumni, jak i kapłani – muszą jak Maryja nieustannie odnawiać swoje fiat, ,,tak” powiedziane Bogu.

Kopia Cudownego Obrazu Królowej Polski będzie obecna w seminaryjnej wspólnocie do piątku 13 stycznia.

Zapraszamy na czuwanie przed ikoną Matki Bożej w PWSD w Gnieźnie młodzież i wszystkich chętnych 11 stycznia (środa) o godz. 20.00, spotkanie zakończy się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00.

Przypominamy o spotkaniu dla kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej. Wieczór skupienia odbędzie się 12 stycznia (czwartek), początek godz. 19.00 (kolacja i spotkanie braterskie), 20.00 – konferencja i  modlitwa, zakończenie godz. 21.00. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie. Kontakt: ks. Andrzej Nowicki 782294777; email: paratosemper@gmail.com

kl. J. Sucharski
5 stycznia 2023