Matki Bożej Częstochowskiej

Przypadająca 26 sierpnia uroczystość NMP Częstochowskiej była w tym roku przeżywana jako dzień modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie. Na Jasnej Górze wspólnie z polskimi biskupami i blisko 70 tysiącami pielgrzymów o dar pokoju prosił abp Wojciech Polak. 

„Dzisiaj jednoczymy się w wołaniu do Matki Pana, aby dała ocalenie irackim, syryjskim, palestyńskim chrześcijanom tak, jak kiedyś ocaliła chrześcijaństwo w Polsce” – mówił Prymas Polski w homilii Mszy św., którą odprawił przed południem na jasnogórskim szczycie. Eucharystię wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim celebrowali obecni na Jasnej Górze biskupi diecezjalni oraz metropolita Bagdadu abp. Jean Sleiman. W swoim słowie abp Polak, powtórzył za papieżem Franciszkiem, że nie można szerzyć nienawiści w imię Boga, nie można w Jego imię prowadzić wojny. „To jakaś straszna karykatura Boga. I to jednocześnie jakaś straszna karykatura człowieka, który posługuje się Bogiem przeciw bratu czy siostrze. To również jakaś potworna przewrotność, która rani serca wierzących w Niego. To zgorszenie, które uderza w tych, którzy Mu prawdziwie ufają i służą. To ogromny ból dla tych, którzy ku Niemu się zwracają” – mówił Prymas, dodając, że Bóg jest źródłem pokoju i jako jedyny ma moc ocalić człowieka.

Ten właściwy kierunek, drogę ocalenia – tłumaczył dalej abp Polak – wskazuje człowiekowi Maryja. Wskazuje na Jezusa, Syna Boga żywego, który jest naszą drogą, prawdą i życiem. Bez Chrystusa – przypomniał za św. Janem Pawłem II Prymas – człowiek nie jest w stanie siebie zrozumieć. Nie jest w stanie pojąć ani tego, kim jest ani tego jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. W imię tej prawdy – podkreślił hierarcha – trzeba nam przypominać, abyśmy nie odwracali się od Chrystusa i nie wyrzekali tego, co stanowi najgłębszy fundament europejskiej historii i tożsamości. „Jeżeli więc dziś podejmuje się próby, by tej prawdzie zaprzeczyć, by ją zdezawuować, by wskazywać, że z tego płyną jakieś zagrożenia dla autonomii życia państwa, to z jeszcze większą siłą trzeba, właśnie nam, ludziom wierzącym dawać świadectwo o uzdrawiającej mocy Chrystusa i Jego Ewangelii” – apelował arcybiskup gnieźnieński.

Wskazując raz jeszcze na Matkę Bożą w Jej jasnogórskim wizerunku podkreślił także, że przypomina nam Ona o naszym człowieczeństwie i ludzkiej godności, o ludzkim życiu przeżywanym na wzór Chrystusa i kształtowanym w szkole Jego Ewangelii. „Z jasnogórskiego wzgórza, od stóp Matki Bożej Częstochowskiej, wołamy więc dziś o szacunek dla każdego i całego człowieka. Wołamy o poszanowanie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o godne warunki rozwoju człowieka, w jego wymiarach osobistych, rodzinnych i społecznych, o szacunek dla ludzkiego sumienia, dla tego świętego wnętrza człowieka o którym Sobór Watykański II mówi, że jest sanktuarium, gdzie jest on sam na sam z Bogiem, którego głos rozbrzmiewa w jego wnętrzu. Albowiem to właśnie przez wierność sumieniu, a nie przez niewierność, chrześcijanie łączą się – uczy nas jeszcze raz Sobór – z innymi ludźmi w celu poszukiwania prawdy i rozwiązywania w prawdzie tak wielu problemów moralnych, które powstają zarówno w życiu jednostek, jak i we wspólnym życiu społecznym. Z tego jasnogórskiego wzgórza wołamy dziś także o pokój dla naszych sióstr i braci w Iraku, Syrii i Palestynie, i w tylu innych miejscach, w których cierpią prześladowania z powodu Chrystusa i Jego Ewangelii. Niech Jasnogórska Pani i Królowa, Matka naszego Pana, Matka Kościoła i nasza Matka, uprosi nam – jak modlił się papież Franciszek – zapał zmartwychwstałych, by nieść wszystkim Ewangelię życia zwyciężającą śmierć.  Niech się tak stanie. Amen” – prosił na koniec abp Polak.

W czasie Mszy św. Prymas Polski ponowił Akt Zawierzenia Matce Bożej na wzór Jasnogórskich Ślubów Narodu kard. Stefana Wyszyńskiego. „Dzisiaj, gdy stajemy w bliskości Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą obchodzić będziemy w 2016 roku, chcemy wrócić do tych słów i odkryć je na nowo, a zarazem włączyć w naszą modlitwę wszystkie aktualne sprawy, wydarzenia i doświadczenia, które są udziałem Kościoła i naszej Ojczyzny. Równocześnie, w jedności z Kościołem powszechnym, pragniemy dziś prosić o pokój dla świata, w sposób szczególny pamiętając o prześladowanym Kościele na Bliskim Wschodzie” – mówił abp Polak, zawierzając Matce Bożej zmagania o wierność Bogu i świętość, polskie rodziny i młodzież, chorych, cierpiących i potrzebujących, a także całą Ojczyznę i wszystkie troski codziennego życia.

 

Fot. BP Jasna Góra

26 sierpnia 2014