Matki Bożej Zielnej w parafiach

Przypadające 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół dlatego w pobożności ludowej nosi ono nazwę święta Matki Bożej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Tak było również w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Święcenie ziół ma podkreślać, że człowiekowi potrzebna jest ozdrowieńcza moc natury. Według starej tradycji, w bukiet do poświęcenia w tym dniu wiązano siedem lub 77 różnych ziół i zbóż, później także kwiatów. Siódemka już w Starym Testamencie jest symbolem doskonałości. Tych siedem ziół to: rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja.

W Polsce święto Matki Bożej Zielnej wiązało się z zakończeniem zbioru plonów. Mówi o tym m.in. przysłowie: „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Stało się więc zwyczajem święcenie plonów, przede wszystkim tego, co rosło na własnych polach i w przydomowych ogródkach. Owa „dożynkowa wiązanka” musiała zawierać pokruszone kłosy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa – tzw. próżankę. Obowiązkowe były też len i groch, bób i marchew z natką, gałązka z gruszką lub jabłko, makówka i orzechy.

W parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, którym Matka Boża Wniebowzięcia patronuje odbyły się 15 sierpnia uroczystości odpustowe. W kościele garnizonowym w Witkowie odbyły się także obchody święta Wojska Polskiego w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Podczas uroczystości erygowana została kaplica tymczasowa pw. NMP Królowej Polski i miało miejsce poświęcenie ołtarza oraz tabernakulum. Obok kościoła pw. św. Mikołaja i kaplicy w domu sióstr służebniczek jest to odtąd kolejne miejsce, gdzie przechowywany jest Najświętszy Sakrament.

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z parafii kruszyk@swietywojciech.pl

Fot. Facebook parafie
15 sierpnia 2022