„Męczennicy końca tysiącleci” w starym kapitularzu

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w katedrze gnieźnieńskiej odbyło się otwarcie wystawy stanowiącej zwieńczenie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego: „Męczennicy końca tysiącleci – św. Wojciech i bł. ks. Jerzy Popiełuszko”. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej w Goślinowie oraz Szkolne Koło Misyjne im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Uroczyste otwarcie wystawy i wręczenie medali odbyło się w starym kapitularzu katedry gnieźnieńskiej. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością: biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz, proboszcz katedry ksiądz inf. Jan Kasprowicz oraz Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno, która wraz z Prymasem Polski sprawowała patronat honorowy nad konkursem. W krótkim przemówieniu dyrektor szkoły w Goślinowie, Beata Szuszkiewicz, podziękowała wszystkim uczestnikom konkursu oraz zacytowała słowa z nowenny do bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Pomóż, proszę, wszystkim chrześcijanom tego pokolenia wypłynąć na głębię prawdy, dobra i piękna”.

W konkursie wzięło udział 12 szkół podstawowych z całej Polski. Spośród 100 prac, które przeszły do ścisłego finału, wyróżniono medalami 22 osoby w ośmiu kategoriach wiekowych. Wystawę pokonkursową można oglądać w starym kapitularzu katedry gnieźnieńskiej do 11 czerwca. Zapraszamy.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu:

Klasa 1:
Matysek Alicja (Szkoła Podstawowa w Ośniszczewku)
Olszewski Jan (Szkoła Podstawowa im. Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej w Goślinowie)
Pastor Klara (Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach)

Klasa 2:
Balawajder Liliana (Szkoła Podstawowa w Ośniszczewku)
Kilanowska Urszula (Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha w Bydgoszczy)
Modrzejewska Nikola (Szkoła Podstawowa w Ośniszczewku)
Olszewska Karolina (Szkoła Podstawowa im. Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej w Goślinowie)

Klasa 3:
Łuczyńska Nicola (Szkoła Podstawowa nr 3 im. św. Wojciecha w Gnieźnie)

Klasa 4:
Izdebska Aleksandra (Zespół Szkół w Nekli)
Zdrojewski Franciszek (Szkoła Podstawowa im. Obrońców Kłecka w Kłecku)

Klasa 5:
Kosmowski Jakub (Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Złotkowie)
Mili Larisa (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie)
Stachowiak Albert (Szkoła Podstawowa im. Obrońców Kłecka w Kłecku)
Zalewski Oskar (Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach)

Klasa 6:
Łęc Kinga (Szkoła Podstawowa im. Obrońców Kłecka w Kłecku)
Mazurek Jakub (Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach)
Przetacznik Wiktor (Publiczna Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Skrzyszowie)

Klasa 7:
Cieślak Kornelia (Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach)
Ługowska Dominika (Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach)
Robaszkiewicz Filip (Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Niechanowie)

Klasa 8:
Świątek Zofia (Szkoła Podstawowa nr 3 im. św. Wojciecha w Gnieźnie)
Witwicka Maja (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie).

Fot. H. Muraszko
30 maja 2023