Mędrcy w Gnieźnie (video)

Po raz czwarty ulicami Gniezna przeszedł 6 stycznia Orszak Trzech Króli. Jako, że rok 2016 jest rokiem 1050-lecia Chrztu Polski nie brakowało odniesień do historycznych rocznic. Wraz z monarchami hołd Dzieciątku złożyli także książę Mieszko I i król Bolesław Chrobry.

Podobnie jak w latach ubiegłych trzej królowie wyruszyli wraz ze swymi barwnymi świtami z trzech różnych punktów miasta. Symbolem Europy był kolor czerwony, Azji – zielony, a Afryki – niebieski. O godzinie 13.00 wszystkie grupy spotkały się na placu przy gnieźnieńskim teatrze i stamtąd wyruszyły wspólnie w kierunku katedry. Orszak jak zawsze prowadziła gwiazda i królowie na koniach. Widoczni w pochodzie byli także wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. Dla wszystkich uczestników przygotowano korony. Nawiązaniem do jubileuszowego roku był udział w wydarzeniu księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Monarchowie spotkali się z nimi przy kościele garnizonowym, w pobliżu pomnika św. Wojciecha, którego ofiara życia ugruntowała chrześcijaństwo w Polsce. Orszak przeszedł następnie gnieźnieńskim deptakiem do Rynku i dalej na plac przed katedrą gnieźnieńską, gdzie monarchowie złożyli pokłon Dzieciątku i gdzie odbyło się wspólne kolędowanie. Uczestników orszaku witał m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Cieszę się, że macie korony na głowach, bo tak naprawdę my wszyscy jesteśmy królami – mówił przypominając słowa Apostoła Pawła „wy jesteście królewskim kapłaństwem, ludem świętym, Bogu na własność przeznaczonym”. Zostaliśmy ukoronowani w dniu naszego chrztu świętego. Niech więc każdy pamięta o tym najwspanialszym ukoronowaniu” – prosił abp Polak, zachęcając jednocześnie, by pamiętać także o rocznicy chrztu naszej Ojczyzny. Na koniec Prymas Polski udzielił wszystkim błogosławieństwa.

BK

Fot. B. Kruszyk