Michał Archanioł w Zagórowie

Wspólnota parafialna w Zagórowie gościła figurę św. Michała Archanioła z Gargano. Przez trzy dni, od 30 maja do 1 czerwca, modlili się przy niej i starsi i najmłodsi, powierzając się opiece Hetmana Zastępów Niebiańskich i prosząc o łaski.

Parafianie czekali na to wydarzenie od roku. Figurę Michała Archanioła, która już gościła w naszej archidiecezji, powitali 30 maja na Małym Rynku przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórowa. We wtorek okazje do spotkania ze św. Michałem miały dzieci i młodzież z Zagórowa, a także parafianie z Królikowa, którym Archanioł patronuje.  Mszę św. tego dnia uświetnił występ Chóru Cantabile. Odbyła się również modlitwa o uwolnienie od duchowych i fizycznych zniewoleń. Parafianie modlili się także wspólnie w Godzinie Miłosierdzia, a wieczorem uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. Po każdej Mszy św. księża michalici święcili dewocjonalia i nakładali szkaplerze, a ostatniego dnia proboszcz parafii ks. Adam Czechorowski zawierzył całą wspólnotę św. Michałowi Archaniołowi.

Figura św. Michała Archanioła z Sanktuarium na Gargano wykonana została w 1507 roku przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona Księcia Wojsk Niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, wśród których miejsce zasłynęło niezwykłymi łaskami, które można tam wyprosić.

2 czerwca 2016