Międzydiecezjalne rekolekcje Akcji Katolickiej

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie trwa się trzecia tura tegorocznych rekolekcji międzydiecezjalnych Akcji Katolickiej. W spotkaniu uczestniczą liderzy organizacji z dziesięciu diecezji. W sobotę spotkali się z Prymasem Polski.

Do Gniezna przyjechali liderzy Akcji Katolickiej z diecezji: bydgoskiej, pelplińskiej, łowickiej, elbląskiej, toruńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej, poznańskiej i gnieźnieńskiej. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 9 marca i będzie trwało do niedzieli 11 marca. To trzecia tura zaplanowanych na ten rok rekolekcji międzydiecezjalnych. Organizowane są w różnych miejscach Polski dla poszczególnych diecezji.

Pierwsza tura odbyła się na początku Wielkiego Postu w Zakopanem, druga w Sulistrowiczkach k. Sobótki. Ostatnia, czwarta zaplanowana jest w Kodniu. Wszystkim spotkaniom przyświeca wspólny temat: „W kościele nie ma bezrobocia”, podejmowany na bazie Adhortacji Apostolskiej św. Jana Pawła II Christifideles Laici o powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie. Konferencje głosi ks. dr Sławomir Augustynowicz – diecezjalny asystent Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej, który towarzyszył rekolektantom również w Gnieźnie.

Obok rozważań, wspólnej pracy i modlitwy uczestnicy rekolekcji zwiedzili katedrę gnieźnieńską i pokłonili się św. Wojciechowi, który jest – obok św. Jana Pawła II – patronem stowarzyszenia. W sobotę spotkali się również z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, który sięgając do genezy Akcji Katolickiej i dzienników papieża Piusa XI, który powołał AK do życia, podkreślił, że zarówno idea przyświecająca powstaniu stowarzyszenia, jak i zadana mu misja, są niezmiennie aktualne i potrzebne.

„Wspomniane dzienniki mają również polską kartę – mówił Prymas. – Przyszły papież był przecież pierwszym nuncjuszem apostolskim po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zadawał sobie wówczas pytanie, w jakim kierunku idzie nasz kraj? Miał wiele obaw. Dostrzegał jednak nie tyle nasze przywary, co budzące się demony nacjonalizmu i totalitaryzmu. W encyklice Divini Redemptoris potępił najpierw bezbożny komunizm, a w kolejnej Mit brennender Sorge, faszyzm. I w tym trudnym kontekście historycznym Pius XI powołał Akcję Katolicką. Po co? Po to, by była odtrutką na te zagrożenia i tchnęła w życie społeczne wyraźny i silny element chrześcijański” – mówił abp Polak.

Prymas przyznał również, że i dziś członkowie Akcji Katolickiej mają tą misję do spełnienia. „Czytając dzienniki Piusa XI oraz poświęcone im opracowania historyczne coraz bardziej się przekonuję, jak ona jest ważna i konieczna, także w naszych czasach, które również są zagrożone przez różne niebezpieczne ideologie, które rozrywają tkankę naszego życia społecznego” – stwierdził metropolita gnieźnieński.

Podczas spotkania w Gnieźnie była również mowa o tegorocznych obchodach rocznicowych m.in. zakończeniu jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce oraz 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak zapowiedziała Bogumiła Kania-Łącka, prezes DIAK Archidiecezji Poznańskiej, członkowie Akcji Katolickiej włączą się zarówno w te obchody, jak i w obchody trwającego jubileuszowego roku Ojca Pio, ogłoszonego z okazji 100-lecia otrzymania stygmatów oraz 50-lecia śmierci stygmatyka.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk 

11 marca 2018