Mieścisko: Prymas poświęcił kaplicę pw. Przenajdroższej Krwi Jezusa Chrystusa

Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił 29 maja kaplicę pw. Przenajdroższej Krwi Jezusa Chrystusa przy parafii w Mieścisku, która służyć będzie w pierwszej kolejności posługom egzorcysty. Misję tą w archidiecezji gnieźnieńskiej pełni proboszcz w Mieścisku ks. kan. Andrzej Panasiuk i to z jego inicjatywy kaplica została przygotowana, staraniem darczyńców i parafian.

Egzorcysta to kapłan wyznaczony przez biskupa dla posługi ludziom dręczonym na różne sposoby przez złego ducha. Posługa ta – jak wyjaśnił podczas uroczystości ks. Panasiuk – wymaga najpierw rozeznania problemu, ponieważ udręki doznawać mogą także ludzie poranieni psychicznie. W swojej istocie posługa egzorcysty jest jednak bezpośrednią walką z demonem, który – nie bez powodów ze strony ludzi – znalazł przystęp do ich serca większy niż powszechne kuszenie do grzechów.

„Przez ostatni rok w Mieścisku pomocy szukało około 150 osób. Niektóre sytuacje były bardzo dramatyczne i wymagały uroczystych egzorcyzmów z powodu demonicznego opętania. Jest to w swojej istocie modlitwa Kościoła o Boże działanie, o Boże uzdrowienie. To Boża moc uwalnia od szatana i innych złych duchów” – mówił ks. Panasiuk, dziękując abp. Wojciechowi Polakowi za zrozumienie i pomoc ze strony archidiecezji gnieźnieńskiej, a także wszystkim, którzy do powstania kaplicy się przyczynili – darczyńcom, wykonawcom prac, artystom i parafianom.

Poświęcenie kaplicy odbyło się w łączności z udzieleniem przez Prymasa Polski sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii w Mieścisku. Tym samym – jak mówił ks. Panasiuk – omadlana była cała wspólnota, a szczególnie młodzież, która w poświęconej kaplicy – za przyczyną Niepokalanej Pogromczyni „podstępnego węża”  – wypraszała pomoc Bożego Miłosierdzia.

Zapraszamy 14 czerwca o 18.00 do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie na spotkanie z ks. Andrzejem Panasiukiem, egzorcystą archidiecezji gnieźnieńskiej. Zaproszenie adresowane jest do wszystkich chętnych, w szczególności zaś do osób potrzebujących duchowej pomocy i modlitwy wstawienniczej oraz oczekujących formacji w życiu wewnętrznym. Na spotkania indywidualne w Mieścisku można umawiać się telefonicznie 732 445 101.

B. Kruszyk
Fot. Magdalena Kotula