Miłość wytrwała jest i wierna

Prymas Polski abp Wojciech Polak modlił się 20 września w Witkowie w intencji i wspólnie z małżonkami obchodzącymi diamentową i złotą rocznicę ślubu. „Jednym z sekretów wspólnej małżeńskiej drogi, dostrzeżonym może jeszcze pełniej po latach, jest przekonanie, że Bóg był i jest zawsze blisko nas” – mówił w homilii

W słowie skierowanym do jubilatów, ich najbliższych i wszystkich obecnych Prymas przypomniał za Ojcem Świętym Franciszkiem, że małżeństwo „jest symbolem realnego życia, a nie fantastyką”. Jest – zaznaczył – jak wspólne pielgrzymowanie, czasem bardzo wymagające i trudne, ale przecież rozwijające, otwierające nas na wspólne dzielenie się radościami i trudami, w całkowitym oddaniu, bez wyrachowania ani zastrzeżeń, ufając Bożej Opatrzności.

„Niewątpliwie jednym z sekretów wspólnej małżeńskiej drogi, dostrzeżonym może jeszcze pełniej po latach jest to przekonanie, że Bóg był i jest zawsze blisko nas. Był wówczas, gdy pełni radości i nadziei w dniu ślubu przynieśliście do ołtarza swoją miłość, by On ją uświęcił i pobłogosławił. Był blisko także wtedy, gdy przychodziło Wam przez różne doświadczenia życia w tej miłości dojrzewać, czyniąc ją coraz bardziej wytrwałą i wierną. Był także we wszystkich trudnych chwilach, gdy zdawało się, że nasze ludzkie drogi nie są Jego drogami. Sprowadzał nas wówczas cierpliwie z powrotem do siebie, swoją łaską, swoim miłosierdziem i okazywanym nam przebaczeniem” – mówił metropolita gnieźnieński.

Prymas przyznał również, że jubileusz małżeński to okazja do radosnego dziękczynienia, ale także do przypomnienia, że „dobra nowina małżeństwa i rodziny zajmuje bardzo ważne miejsce w ewangelizacji”. Małżeństwo i rodzina bowiem – przypomniał dalej za papieżem Franciszkiem abp Polak – „są motorem świata i historii”.

„Małżonkowie i rodziny chrześcijańskie głoszą dziś Ewangelię nie tylko słowem, ale nade wszystko życiem. Poznaje się je po wierności, po cierpliwości i otwarciu na życie, po szacunku dla starszych. Sekretem zaś tej postawy nie są jedynie nasze własne postanowienia i nasze dobre chęci. Jest nim obecność Jezusa w małżeństwie i rodzinie. To Jego obecność dodaje nam odwagi, aby ukazywać dziś piękno małżeństwa i rodziny oświeconych Ewangelią” – mówił Prymas dodając, że to z Jezusem i na Jego wzór powinniśmy podejmować naszą drogę, nie zniechęcając się złą oceną i próbami podważania i rozbijania rodziny.

Diamentowy jubileusz małżeństwa obchodziły dwie pary małżeńskie, kilkanaście świętowało jubileusz złoty. Małżonkowie otrzymali od Prymasa Polski indywidualne błogosławieństwo oraz dyplom z gratulacjami i życzeniami. Nie zabrakło również prezentu – specjalnego koncertu, który odbył się po Mszy św. i którego dostojni jubilaci wysłuchali wspólnie z abp. Polakiem, swoimi bliskimi i parafianami.

BK KAI
Fot. B. Kruszyk