Misjonarze Miłosierdzia – dyżur spowiedniczy

W Środę Popielcową papież Franciszek posłał Misjonarzy Miłosierdzia, by byli szczególnymi świadkami miłości i bliskości Boga. W naszej archidiecezji posługę tą pełni czterech kapłanów: ks. Jacek Dziel w Markowicach, o. Dariusz Nowicki w Wągrowcu, ks. Piotr Ziółkowski w Kawnicach i ks. Wojciech Rzeszowski w Gnieźnie. Szczególnym znakiem podkreślającym ważność ich posługi jest władza rozgrzeszania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. Przypominamy, że w Roku Miłosierdzia wszyscy kapłani mają władzę rozgrzeszenie grzechu przeciw życiu – aborcji. Poniżej podajemy dyżury spowiednicze Misjonarzy Miłosierdzia w okresie Wielkiego Postu:

 

 

 

 

 

 

 

Katedra gnieźnieńska (ks. Wojciech Rzeszowski) 
15 lutego w godz. 16.30-17.15
22 lutego w godz. 16.30-17.15
29 lutego w godz. 16.30-17.15
7 marca w godz. 16.30-17.15
18 marca w godz. 16.30-17.15
26 marca w godz. 10.00-12.00

Markowice (ks. Jacek Dziel)
Każdy wtorek Wielkiego Postu w godz. 17.00-18.00
W każdą niedzielę (od 28 lutego) w godz. 12.30-13.00
Z kapłanem można również umówić się telefonicznie 602.265.052, mailowo proboszcz@markowice.eu lub poprzez portal Facebook. W każdym przypadku zachowywana zostanie pełna anonimowość.

Kawnice (ks. Piotr Ziółkowski SDB)
Każdy poniedziałej Wielkiego Postu w godzinach 16.00-18.00

Wągrowiec (o. Dariusz Nowicki OSPPE)
Kontakt mailowy bądź telefoniczny e-mail: pomocduch@gmail.com tel. 603.199.756

 

___________________________________________________________________________

Zgodnie z wolą Ojca Świętego wybrani i pobłogosławieni przez niego kapłani mają być znakiem „matczynej troski Kościoła o Lud Boży”. Mają być świadkami Boga miłosiernego, który przygarnia tych, którzy szukają przebaczenia. Ich posłudze winny towarzyszyć słowa św. Pawła Apostoła: „Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie” (Rz 11, 32). Będąc świadkami Boga miłosiernego mają pomóc nam odkrywać na nowo i pomnażać w sobie dar nowego życia, który otrzymaliśmy na chrzcie świętym. Będą to czynić przez świadectwo swojego życia oraz posługę słowa, prowadząc rekolekcje, dni skupienia oraz głosząc konferencje na temat Bożego miłosierdzia. Szczególnym znakiem podkreślającym ważność ich posługi jest władza przebaczania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie grzechy i przestępstwa, które związane są z karą ekskomuniki zwanej ekskomuniką latae sententiae, a więc takiej, która działa na mocy samego prawa, bez potrzeby przeprowadzania przewodu sądowego. Ci, którzy zaciągają karę ekskomuniki nie mogą przyjmować sakramentów, nie mogą pełnić funkcji liturgicznych, urzędów i zadań w Kościele. Jeżeli przed śmiercią nie okażą skruchy, winni być też pozbawieni katolickiego pogrzebu.

Karę ekskomuniki latae sententiae zaciągają ci, którzy dokonali:

  • profanacji Najświętszego Sakramentu,
  • rozgrzeszenia wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu,
  • zdrady tajemnicy spowiedzi,
  • przemocy wobec Ojca Świętego

W tych konkretnych wypadkach nie można uzyskać zwolnienia z kary ekskomuniki nie odnosząc się do Penitencjarni Apostolskiej, najstarszego trybunału Stolicy Świętej. W roku Miłosierdzia władza ta zostanie dana Misjonarzom Miłosierdzia, którzy z woli papieża Franciszka będą mogli zwolnić z kary ekskomuniki, jeśli tylko penitent okaże skruchę i żal za popełnione zło.

14 lutego 2016