Misjonarze Miłosierdzia w Rzymie
Blisko 550 kapłanów z całego świata pełniących posługę Misjonarzy Miłosierdzia spotkało się w Rzymie z papieżem Franciszkiem. Byli wśród nich także księża z archidiecezji gnieźnieńskiej: o. Dariusz Nowicki OSPPE z Wągrowca, o. Arnold Ireneusz Liebig OFM z Pakości i ks. Jacek Dziel z Markowic.
Papież zaprosił Misjonarzy Miłosierdzia po raz drugi. Pierwsze spotkanie odbyło się w Roku Miłosierdzia, u progu Wielkiego Postu 2016, kiedy to Ojciec Święty ustanowiwszy tę funkcję, rozesłał duchownych we wszystkie zakątki świata, by byli szczególnymi świadkami miłości i bliskości Boga. Po zakończeniu Roku Miłosierdzia Franciszek przedłużył posługę Misjonarzom Miłosierdzia pragnąc – jak napisał – aby jeszcze trwała, aż do odwołania, jako konkretny znak, że łaska Jubileuszu nadal w różnych częściach świata jest żywa i skuteczna. Podczas spotkania w Rzymie duchowni mieli okazję podzielić się doświadczeniami i dać świadectwo o owocach swojej posługi.
Zjazd rozpoczął się w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia nabożeństwem w rzymskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W Niedzielę Bożego Miłosierdzia kapłani celebrowali Mszę św. z Ojcem Świętym na Placu św. Piotra, a w kolejnych dniach brali udział w spotkaniach na Uniwersytecie Laterańskim i w Watykanie, gdzie słuchali katechez i wykładów. We wtorek, 10 kwietnia, wysłuchali konferencji papieża Franciszka, a następnie każdy z nich miał okazję na krótkie osobiste z nim spotkanie. Dzień zakończyła wspólna celebracja Eucharystii w Bazylice św. Piotra.
Podczas spotkań papież Franciszek przypomniał Misjonarzom Miłosierdzia, że ich zadaniem jest wspieranie łaski Bożej, aby mogła się wypełnić. Przestrzegł, by kapłan swoim zachowaniem nie oddalał penitentów, zamiast ich przybliżać, by nie lekceważył kroków, jakie penitent podejmuje dzień po dniu. Zachęcił do przyjmowania penitentów z otwartymi ramionami, nie rozbudzania w nich poczucia wstydu, ale przeciwnie, spojrzenia im w oczy, aby dostrzegli miłość Boga, który przebacza mimo wszystko. Miłosierdzie bowiem wyzwalając przywraca godność. „Oznacza to, że przebaczenie i miłosierdzie pozwalają nam spojrzeć na życie z ufnością i zaangażowaniem. To jakby powiedzieć, że miłosierdzie otwiera na nadzieję, tworzy nadzieję i karmi się nadzieją” – powiedział Ojciec Święty.
Franciszek zwrócił też uwagę, że wiele osób doświadcza dziś samotności i opuszczenia, milczenia Boga, którego zaznali również święci. Prowadzi to niekiedy do poczucia rozczarowania, smutku, czasami rozpaczy lub różnych form depresji. Wskazał, że mimo to każda forma opuszczenia wpisana jest w doświadczenie miłości. Trzeba je zatem umieścić w świetle Golgoty.
„Jesteśmy powołani do wspierania w osobach podchodzących do konfesjonału tej pewności typowej dla miłości, aby dać im siłę do wiary i nadziei. Obdarzyć ich zdolnością do rozpoczęcia wszystkiego od początku, mimo wszystko, ponieważ Bóg bierze za każdym razem za rękę i pobudza, by spojrzeć w przyszłość. Miłosierdzie bierze za rękę i wlewa pewność, że miłość, którą Bóg miłuje, pokonuje wszelkie formy samotności i opuszczenia. Misjonarze Miłosierdzia są powołani, aby wyjaśniać i być świadkami tego doświadczenia, które włącza do wspólnoty przyjmującej wszystkich i zawsze bez jakiejkolwiek różnicy, która podtrzymuje każdego, kto jest w potrzebie i trudnościach, która przeżywa komunię jako źródło życia” – mówił Franciszek.
W archidiecezji gnieźnieńskiej posługę Misjonarza Miłosierdzia sprawuje czterech kapłanów:
- o. Dariusz Nowicki OSPPE, klasztor paulinów w Wągrowcu (kontakt: tel. 603 199 756; pomocduch@gmail.com);
- o. Arnold Ireneusz Liebig OFM, klasztor franciszkanów w Pakości, dyżur: wtorek godz. 20-21, kontakt: tel. 503 309 072; arnold_ofm@wp.pl;
- ks. Jacek Dziel, sanktuarium MB w Markowicach, dyżur: wtorek godz. 17-18, kontakt: tel. 602 265 052; proboszcz@markowice.eu
- ks. Wojciech Rzeszowski, Gniezno, dyżur, katedra w terminach: 30.04.2018 (poniedziałek) – godz. 12.00-13.00; 19.05.2018 (sobota) – godz. 10.00-12.00; 30.05.2018 (środa) – godz. 12.00-13.00; 16.06.2018 (sobota) – godz. 10.00-12.00; 30.06.2018 (sobota) – godz. 10.00-12.00.
Fot. Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji
Archiwum ks. Jacek Dziel