Misterium w Szamocinie i Kruszwicy

Ostatnia Wieczerza, rozprawa przed Piłatem, droga na Golgotę – już po raz trzynasty mieszkańcy Szamocina rozważali Mękę Jezusa uczestnicząc w Niedzielę Palmową w Misterium Męki Pańskiej. Pasyjne przedstawienie wystawiono też w Kruszwicy.

W Szamocinie misterium odbyło się późnym wieczorem, przy licznym udziale parafian i gości. Gra aktorów, muzyka, światło, a nawet padający deszcz sprawiły, że wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat stały się bliższe, bardziej przemawiające i poruszające serca.

W Kruszwicy misterium wystawiono pod raz trzeci, tym razem na miejskim Rynku. Po raz pierwszy w opowieści o Męce i Śmierci Chrystusa ukazane zostały sceny namaszczenia Pana Jezusa w Betanii oraz samobójstwo apostoła Judasza. W przygotowanie pasyjnego przedstawienia zaangażowani byli najmłodsi, gimnazjaliści i młodzież szkół średnich, a także dorośli, pod kierunkiem ks. Łukasza Staniszewskiego. Kruszwickie misterium zorganizowała parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła we współpracy z miejscowym Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” oraz Urzędem Miejskim w Kruszwicy. Wśród uczestników były grupy pielgrzymkowe z Płocka i Łodzi.

Fot.
Szamocin – ks. K. Madecki