Misyjnie w PWSD

Z okazji trwającego Tygodnia Misyjnego w gnieźnieńskim seminarium duchownym gościli: siostra Barbara Kołodziejczyk, franciszkanka misjonarka Maryi pracująca od 30 lat w Maroku oraz ks. prał. Florian Cieniuch, kapłan naszej archidiecezji, od 31 lat posługujący w Wenezueli.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył opiekun seminaryjnego seminaryjnego ogniska misyjnego – ks. kan. Franciszek Jabłoński, który w homilii akcentował potrzebę zaangażowania w misje. Na zakończenie Eucharystii klerycy otrzymali wraz z patronatem misyjnym poświęcone misyjne różańce z zachętą do modlitwy w intencji misji i nowych powołań misyjnych. Po wspólnej kolacji odbyło się także spotkanie, podczas którego refleksją i misyjnym doświadczeniem dzielili się s. Barbara Kołodziejczyk FMM oraz ks. prał. Florian Cieniuch. Siostra Barbara dowiedziała się o posłaniu do Maroka tuż po ślubach wieczystych, które złożyła w 1986 roku. W czerwcu 1987 roku z rąk św. Jana Pawła II otrzymała krzyż misyjny, po czym wyjechała na naukę języka do Francji. Do Maroka dotarła 26 sierpnia 1988 roku. Aktualnie posługuje jako pielęgniarka w przychodni w Tatiouine. Została odznaczona przez króla Muhammeda VI orderem Maroka – Wissam El Alaoui (odpowiednik francuskiej Legii Honorowej) za pomoc chorym i ubogim. Siostra Barbara w szczególności pracuje wśród Beduinów w Górach Atlas. Ks. prał. Florian Cieniuch posługę misyjną rozpoczynał mniej więcej w tym samym czasie. W 1986 roku, po dziesięciu latach pracy kapłańskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej, uzyskał zgodę na wyjazd do Wenezueli. Obecnie pełni posługę w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Pueblo Nuevo.

fot. M. Romel

25 października 2017