Młodzi bibliści

„Miłosierni jak Ojciec” – hasło kończącego się Roku Jubileuszowego towarzyszyło X  Archidiecezjalnemu Konkursowi Biblijnemu dla Młodzieży Gimnazjalnej, którego finał odbył się 17 listopada w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie.

W ostatecznej rozgrywce wzięło udział piętnaścioro uczniów wyłonionych podczas etapu rejonowego, który odbył się 27 października w Inowrocławiu, Chodzieży, Gnieźnie i Strzałkowie. W pierwszej części finaliści odpowiadali pisemnie na 28 testowych pytań dotyczących tematu konkursu, a ściślej sprawdzających ich znajomość Starego i Nowego Testamentu, bulli papieża Franciszka „Misericordiae vultus” oraz książki ks. prof. Wojciecha Pikora „Biblijne pytania o Boże miłosierdzie”. Pięcioro najlepszych przeszło do etapu ustnego, w którym musieli zmierzyć się z pytaniami biblistów: ks. dr. hab. Pawła Podeszwy oraz ks. dr. Piotra Waszaka z Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Zgodnym werdyktem komisji konkursowej kolejne miejsca zajęli:

I miejsce – Jakub Sucharski z Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu, którego do konkursu przygotowywała katechetka Maria Głowska

II miejsce – Mateusz Łopaciński z Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu, którego do konkursu przygotowywał ks. Marcin Łojko

III miejsce – Klaudiusz Zdrojewski z Gimnazjum w Kłecku, który do konkursu przygotowywał się pod kierunkiem ks. Damiana Woźniaka

IV miejsce – Anna Waliszka z Zespołu Szkół w Nekli, przygotowująca się do konkursu pod kierunkiem ks. Waldemara Czarneckiego

V miejsce – Wiktoria Witucka z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Żninie, którą do konkursu przygotowała katechetka Beata Wachowska.

Laureaci, oprócz dyplomów i gratulacji, otrzymali także nagrody rzeczowe i książkowe. Pamiątkowe dyplomy wręczono także wszystkim uczestnikom finału. Jak podsumował ks. Paweł Podeszwa, uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością konkursowego tematu i doskonale poradzili sobie z testowymi pytaniami. Dziękując im za włożoną pracę zachęcał, by nie odkładali Biblii zbyt głęboko na półkę, by do niej jak najczęściej sięgali, jej lektura bowiem jest nie tylko poznawaniem Słowa Bożego, ale także najpiękniejszą modlitwą.

Archidiecezjalny Konkurs Biblijny dla gimnazjalistów zorganizowano już po raz dziesiąty. W eliminacjach szkolnych, które odbyły się 6 października w szkołach wzięło udział ponad sześciuset uczniów. Najlepsi zakwalifikowali się do wspomnianych eliminacji rejonowych, zorganizowanych 27 października. Piętnaścioro zwycięzców przyjechało ze swoimi katechetami na finał do Gniezna. Konkurs zorganizowany został przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II w archidiecezji gnieźnieńskiej.

B. Kruszyk
Fot. B. Kruszyk