Mniej znaczy więcej – Niedziela św. Franciszka

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zaprasza do włączenia się 9 października w obchody Niedzieli św. Franciszka, która ma zwrócić uwagę Polaków na palące problemy ekologiczne i społeczne współczesnego świata. Tegoroczna Niedziela św. Franciszka objęta została patronatem Konferencji Episkopatu Polski i obchodzona będzie pod hasłem „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia”.

Niedziela św. Franciszka to wydarzenie przypadające na pierwszą niedzielę po dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w tym roku 9 października. Będzie ona zachęcać do kultywowania „wielkodusznego umiarkowania i prostoty”, które oznaczają „uczenie się dawania, a nie po prostu rezygnowania” (Laudato si, 9), tak aby odkrywać radość z dzielenia się i obdarowywania w myśl słów Jezusa, że „więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu” (Dz 20, 35).

„Dzięki wspólnie podjętym działaniom możemy propagować styl życia bardziej zrównoważony, przyjazny ludziom i środowisku. Jest to także propozycja powrotu do tradycyjnych cnót: gospodarności, zapobiegliwości i solidarności, co wydaje się szczególnie ważne w kontekście zbliżającej się trudnej zimy, będącej efektem aktualnych kryzysów gospodarczych i politycznych. Wierzymy, że parafie mogą odegrać tu szczególną rolę, będąc przykładem wspólnot otwartych na wyzwania współczesności, odpowiedzialnie wychodząc im naprzeciw w duchu chrześcijańskiej miłości” – tłumaczą organizatorzy inicjatywy.

Można się w nią włączyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest wspólna modlitwa w intencjach troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Mszach Św. 9 października wraz z odczytaniem katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki Laudato si papieża Franciszka.

Inne włączenie się w ten projekt to zorganizowanie np. w jednej z salek parafialnych tzw. podzielnika, czyli specjalnej przestrzeni dzielenia się i wymiany konkretnymi rzeczami, takimi jak dobre ubrania czy przedmioty codziennego użytku.

Wreszcie można dołączyć do programu Zielone Parafie, także objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski, poprzez darmową rejestrację na stronie www.zieloneparafie.pl, aby zaangażować wspólnotę parafialną w działania na rzecz katolickiej ekologii integralnej.

6 października 2022