Gniezno, Inowrocław: modlitwa w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Gniezno i Inowrocław upamiętniły 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Wierni spotkali się na modlitwie, uczestniczyli w Mszy św., marszu pamięci i drodze krzyżowej, której rozważania oparto na nauczaniu papieża Polaka oraz bł. Stefana Wyszyńskiego.

W Gnieźnie z wiernymi modlił się biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz. Jak mówił, miasto św. Wojciecha jest szczególnie wdzięczne papieżowi Polakowi, bo przyjeżdżał do niego już jako biskup krakowski, a później, jako papież, dwukrotnie pielgrzymował do relikwii św. Wojciecha, wskazując na niego jako patrona jednoczącej się Europy.

Uczestnicy gnieźnieńskich obchodów spotkali się najpierw w kościele pw. św. Wawrzyńca, gdzie uczestniczyli w Mszy świętej. Później przeszli w marszu pamięci i wdzięczności do katedry gnieźnieńskiej, gdzie odmówili dziesiątkę różańca i odśpiewali Apel Jasnogórski. W modlitwie proszono także o zdrowie dla papieża Franciszka. Wielu pozostało w bazylice na cichej modlitwie przy relikwiach św. Jana Pawła II, które znajdują się w bliskości relikwii św. Wojciecha.

Marsz zorganizował Gnieźnieński Komitet Pamięci pod patronatem Prymasa Polski. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób, także rodzin z dziećmi.

W Inowrocławiu z wiernymi modlił się Prymas Polski abp Wojciech Polak. Ulicami miasta przeszła droga krzyżowa, której rozważania oparto na nauczaniu św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego. Nabożeństwo z udziałem licznych mieszkańców miasta rozpoczęło się przy bazylice mniejszej pw. Imienia NMP, gdzie obecnych powitał proboszcz i dziekan inowrocławski ks. kan. Dariusz Żochowski. Wierni, podążając do kolejnych stacji, przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie na zakończenie odśpiewano „Barkę”.

„Dwa lata temu szliśmy ulicami tego miasta, niosąc w zadumie krzyż, który w czasie ostatniej drogi krzyżowej na tej ziemi, św. Jan Paweł II przyciskał do swojego serca, krzyż, do którego w swoim umieraniu, w swoim przechodzeniu do ojca przytulał się, aby ten znak Chrystusowego zbawienia stał się dla niego bramą do życia wiecznego. Dzisiaj szliśmy drogą krzyżową, wsłuchując się w słowa św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego, słowa, które pozwalają nam wejść głębiej w tajemnicę Chrystusowego krzyża, w to wezwanie, które Chrystus kieruje do każdej i każdego z nas: jeśli chcesz iść za mną, weź swój krzyż i mnie naśladuj” – mówił na zakończenie modlitwy w Inowrocławiu Prymas Polski.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk, ks. P. Kowalski

 

2 kwietnia 2025