Modlitwa za prześladowanych (video)

  Z inicjatywy i rozporządzenia prowincjała o. Jana Maciejowskiego OFM Conv. w kościele franciszkanów w Gnieźnie i we wszystkich franciszkańskich wspólnotach klasztorno-parafialnych prowincji gdańskiej niedziela 22 marca będzie dniem modlitw za prześladowanych chrześcijan. 

„Od miesięcy słyszymy o prześladowaniach, które w okrutny sposób dotykają naszych braci chrześcijan z ręki terrorystów islamskich. Irak, Egipt, Syria, Nigeria – w wielu miejscach na świecie mężczyźni, kobiety i dzieci są porywane, torturowane i mordowane za swą wiarę w Jezusa Chrystusa. Papież Franciszek wzywał już w grudniu do modlitwy za wierzących w Chrystusa, których życie jest zagrożone. Także w ostatnim czasie, po tym, jak bojownicy tzw. Państwa Islamskiego zamordowali w Libii dwudziestu jeden Koptów, Ojciec Święty poprosił o jeszcze więcej modlitwy: Krew naszych braci chrześcijan woła do nieba. Nieważne, czy są to katolicy, prawosławni, Koptowie czy luteranie: są chrześcijanami. Krew jest ta sama.  Męczennicy należą do wszystkich chrześcijan. Śmierć egipskich Koptów to kolejny przykład ekumenizmu krwi” – napisał w liście do wspólnot franciszkańskich o. Jan Maciejowski. Ogłosił również, że piąta niedziela Wielkiego Postu (22 marca) będzie we wszystkich franciszkańskich wspólnotach prowincji gdańskiej dniem modlitwy za prześladowanych chrześcijan, w szczególności za cierpiących z rąk terrorystów islamskich. To odpowiedź na apel papieża Franciszka o jeszcze więcej modlitwy za braci prześladowanych za wiarę w Jezusa Chrystusa.

W kościele franciszkanów w Gnieźnie w intencji prześladowanych chrześcijan sprawowane będzie nabożeństwo Gorzkich Żali o godzinie 15.00. Franciszkanie zachęcają również do podjęcia modlitwy w rodzinach.

Do prowincji gdańskiej św. Maksymiliana zakonu braci mniejszych konwentualnych należy szesnaście klasztorów m.in. w Gdańsku, Gnieźnie, Koszalinie, Elblągu, Lublinie, Olsztynie i Poznaniu. Najstarszy w prowincji jest klasztor w Gnieźnie. Franciszkanie przybyli do miasta św. Wojciecha w 1259 roku z inicjatywy księcia kalisko-gnieźnieńskiego Bolesława Pobożnego oraz jego żony bł. Jolenty. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1270 roku, a 9 lat później miała miejsce uroczysta konsekracja. Świątynia od początku nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

BK KAI

                                           JEZUS! – tak się modlą koptyjscy chrześcijanie

                                           

19 marca 2015