Módlmy się za kapłanów

W przypadającą w tym roku 27 czerwca uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kościół obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Ma on ożywić w kapłanach świadomość otrzymanego daru, a wiernym uświadomić ich odpowiedzialność za jakość powołań kapłańskich oraz zachęcić do modlitwy za pasterzy.

Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów, obchodzony co roku w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, ustanowił w 1995 roku papież Jan Paweł II. Każdego roku z okazji tego dnia Kongregacja ds. Duchowieństwa wydaje okolicznościowy dokument, w którym zachęca kapłanów do pogłębienia duchowości, wiernych zaś do modlitwy za swoich pasterzy. W tym roku wskazuje również za papieżem Franciszkiem, że bez Bożej łaski i bez miłosiernego spojrzenia, poprzez które Bóg wybrał swoje sługi do kapłaństwa, ksiądz jest człowiekiem biednym i pozbawionym sił: „(…) kapłan jest osobą bardzo małą: niezmierzona wielkość daru, który jest nam dany dla posługi odsyła nas do ludzi najmniejszych. Kapłan jest najbiedniejszym z ludzi, jeśli Jezus nas nie ubogaca swoim ubóstwem, jest najbardziej bezużytecznym sługą, jeśli Jezus nie nazywa go przyjacielem, najgłupszym z ludzi, jeśli Jezus cierpliwie go nie poucza, jak Piotra, najbardziej bezradnym z chrześcijan, jeżeli Dobry Pasterz nie umacnia go pośrodku owczarni. Nikt nie jest mniejszy od kapłana, zdanego jedynie na swoje własne siły”. (Papież Franciszek, homilia podczas Mszy św. Krzyżma, 17 kwietnia 2014 r.)

Modlitwa o uświęcenie kapłanów

Boże Trzykroć Święty, Ty wybierasz i powołujesz ludzi, aby służyli Twojemu ludowi jako jego pasterze. Spójrz na wszystkich kapłanów Kościoła i odnów w nich łaskę Sakramentu Święceń. Niech Duch Święty, którym wówczas zostali napełnieni, ożywia w nich łaskę świętości, aby ich posługiwanie i życie było święte. Niech będą zapatrzeni w Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana i Dobrego Pasterza i naśladują Go sercem wspaniałomyślnym, czyniąc ze swojego życia dar dla Ciebie i dla Kościoła.

Matko Najświętsza, Matko kapłanów, wstawiaj się za nimi u Twojego Syna. Do Niego oni należą! Spraw, aby byli święci sercem i ciałem oraz aby byli wierni powołaniu, jakim zostali obdarowani. Umacniaj tych, którzy są słabi i prowadź ich do Chrystusa! Poślij im dobrych aniołów, którzy ich podźwigną ze słabości. Uproś wszystkim głęboką wiarę, niezachwianą nadzieję i doskonałą miłość oraz głębokie poczucie świętości Boga i tego, co Boże. Amen.

BK
Fot. B. Kruszyk