Mogilno: ku czci św. Benedykta

W czwartek 11 lipca cały Kościół powszechny wspominał św. Benedykta, opata żyjącego na przełomie V i VI wieku, pierwszego patrona Europy, a od 2006 roku także patrona Mogilna. W mogileńskim klasztorze sprawowana była tego dnia Msza św., w czasie której miasto zawierzono świętemu z Nursji.

 Mszy św. w kościele pw. św. Jana Apostoła, którego dzieje związane są z benedyktyńskim zakonem, a gdzie obecnie duszpasterzują bracia kapucyni, przewodniczył ks. Piotr Waszak, proboszcz mogileńskiej parafii farnej pw. św. Jakuba Większego Ap. W czasie liturgii celebrans powierzył miasto i jego mieszkańców opiece św. Benedykta. Po Eucharystii parafialna Caritas zaprosiła wszystkich do klasztornych krużganków, gdzie można było spróbować benedyktyńskich przysmaków.

Święty Benedykt jest patronem Mogilna od 2006 roku. W decyzji Stolicy Apostolskiej czytamy m.in.: ,,Kult świętego Benedykta Opata, który przez modlitwę i pracę bardzo przyczynił się do wzrostu chrześcijańskiego ducha Europy, na sposób szczególny i niewzruszony był i nadal jest pielęgnowany przez duchowieństwo i wiernych miasta, które w swoim języku ojczystym nosi imię Mogilno”.

Mogilno uchodzi za jedną z najstarszych osad w Polsce. Powstałe na przełomie VIII i IX wieku uważane jest, podobnie jak Gniezno, za kolebkę polskiej państwowości. Przez stulecia było ściśle związane z zakonem benedyktynów, których na ziemię mogileńską sprowadził Kazimierz Odnowiciel. Klasztor dla nich pobudował w drugiej połowie XI wieku Bolesław Śmiały. Pod koniec XIV wieku rosnąca wokół opactwa osada otrzymała od Władysława Jagiełły prawa miejskie, a jej losy były ściśle związane z klasztorem benedyktynów aż do jego kasacji w 1833 roku.

O św. Benedykcie z Nursji czytaj → TUTAJ

13 lipca 2019